اگر چیزی درمورد استفاده از Ubersuggest نمیدانید باید به شما بگویم که موتورهای جستجو مثل گوگل همواره درحال تغییر و به روز رسانی هستند و به همین منظور برای نتیجه بخش بودن استراتژی های سئویی که در پیش میگیرید، همیشه باید این تغییرات را مد نظر داشته باشید. و همانطور که میدانید، تحلیل روند کاری رقبا در مسیر سئو یکی از مهمترین مسائلی هست که باید به آن توجه شود. چرا که شما هرگز در دنیای کسب و کار و همچنین دنیای وب، تنها نیستید و به طور مستمر درحال رقابت هستید. برای آشنایی بیشتر درمورد کار با Ubersuggest در این مقاله همراه ما باشید.

ایجاد پروژه برای شروع کار با Ubersuggest

به هنگام ورود به سایت Ubersuggest و پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز،داشبورد سایت را مشاهده میکنید. برای استفاده از Ubersuggest باید سایت خود که قصد تحلیل آن را دارید، در این قسمت وارد کنید. در ادامه اوبرساجست از شما درخواست اطلاعاتی را میکند که در فرایند سئو میتواند موثر باشد. مثل زبان و کشور مورد نظر. حتی کلمات کلیدی مد نظرتان را نیز از شما میپرسد. و پس از آن از شما میخواهد که وب سایت رقبای خود را مشخص کنید.

استفاده از Ubersuggest

در ادامه اگر وارد حساب گوگل خود شوید، Ubersuggest از داده های گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول شما استفاده میکند و ترافیک اورگانیک و کلمات کلیدی شما را به طور تخمینی به شما نشان میدهد.

نکته جالبی که در گزارش های خود هنگام استفاده از Ubersuggest با آن مواجه میشوید این است که میتوانید رتبه خود را در هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ مشاهده کنید. همانطور که میدانید، گوگل در مواجهه با ایندکس کردن یک سایت، نسخه موبایل را به دسکتاپ اولویت میدهد. برای مشاهده داده های مربوط به هرکدام از نسخه ها کافی است از منوی بالایی، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. این نمودارها به شما روندی که رتبه کلمات کلیدیتان طی میکنند را نشان میدهند. اگر در گذر زمان به این نتیجه رسیدید که باید کلمه جدیدی را اضافه کنید، اصلا جای نگرانی نیست. همیشه این امکان وجود دارد.

استفاده از Ubersuggest

رفع ارورها با استفاده از منوی Site Audit

پس از اضافه کردن پروژه نوبت به بهبود سئو و رتبه گرفتن میرسد. کاری که درواقع از ابتدا هدف ما بود! با کلیک بر روی منوی Site Audit تمامی صفحات سایت با استفاده از Ubersuggest بررسی میشود و به شما میگوید که چه مواردی را باید اصلاح کنید تا رتبه شما بالا برود. فرایند بررسی سایت ممکن است کمی زمان ببرد. مخصوصا اگر تعداد صفحات بسیار زیاد باشد.

علاوه بر این موارد، اطلاعات دیگری همچون میزان ترافیک ارگانیک، بک لینک ها و… را نیز میتوانید در این منو مشاهده کنید.

اگر وارد صفحه ای بشوید که مشکلات سئو را به شما نشان میدهد، این ارورها را در سه دسته متفاوت مشاهده میکنید. پیشنهاد میشود که در ابتدا ارورهای تب critical errors را رفع کنید. در ادامه به رفع مشکلات تب warnings بپردازید و اگر به دنبال رتبه بهتر هستید، میتوانید ارورهای recommendation را نیز حل کنید.

در جدول پایین تر مشاهده میکنید که رفع هرکدام از موارد چقدر سخت است و اگر حل نشود چقدر در سئو شما تاثیر دارد. در نتیجه میتوانید این موارد را اولویت بندی کنید و به مرور زمان آن ها را رفع کنید. حتی اگر نمیدانید که اروری را چطور باید رفع کنید، در هنگام استفاده از Ubersuggest میتوانید از راهنماهای آن نیز استفاده کنید.

استفاده از Ubersuggest

استفاده از Ubersuggest برای تجزیه و تحلیل رقبا

نیاز به یادآوری نیست که محتوای خوب، یکی از ستون های سئو است و تاثیر بسیار زیادی در رتبه شما خواهد گذاشت. همانطور که واضح است، محتوای بیشتر مساوی است با کلمات کلیدی بیشتر. در نتیجه دستتان بازتر است و با کلمات بیشتری میتوانید رتبه بگیرید. ناگفته نماند که این محتوا باید برای مخاطب جذاب باشد، در غیر این صورت مهم نیست چقدر تلاش کنید؛ محتوای شما دیده نمیشود.

با استفاده از Ubersuggest و ابزار Traffic Overview میتوانید URL رقیب خود را وارد کنید و یک گزارش خیلی خوب از میزان بازدیدکنندگان، تعداد کلمات کلیدی و رتبه آن ها و ترافیک هر کلمه کلیدی دریافت کنید. درچند که این گزارش ها تخمینی هستند اما میتوانند برای شما بسیار مفید باشند. با رسیدن به Top Pages میتوانید لیستی از صفحه های وب سایت رقیق ببینید. در این بخش میتوانید صفحات محبوب آن ها را شناسایی و ارزیابی کنید. صفحات بالاتر محبوب تر هستند و ترافیک بیشتری به همراه دارند. اگر گزینه view all  را برای هر یک از این صفحات بزنید میتوانید کلمات کلیدی که بیشترین ترافیک را به آن صفحه آورده اند مشاهده کنید.

استفاده با Ubersuggest

مرحله بعدی تحلیل رقبا، منوی keyword research است. در این بخش میتوانید ابزار مختلفی را مشاهده کنید که شما را در مسیر پیدا کردن کلمه مناسب و تولید محتوا راهنمایی خواهند کرد. در بخش Keywords by Traffic شاهد کلماتی خواهید بود که رقیب شما با آن ها رتبه گرفته است. با کنار هم گذاشتن این داده ها و داده های قسمت های قبل میتوانید بهترین ایده را برای تولید محتوا و انتخاب کلمات کلیدی به دست آوردید.

استفاده از Ubersuggest

تولید محتوا با استفاده از Ubersuggest

یکی از مشکلات افراد در زمینه سئو و مدیریت وب سایت، ایده پردازی برای تولید محتوا و وبلاگ نویسی است. بعد از مدتی ممکن است ایده های شما کم شوند و حس کنید وبلاگ های تکراری مینویسید. در این زمان باید به سراغ ایده های تازه تر بروید. اگر با کمبود محتوا مواجه شدید، با استفاده از Ubersuggest میتوانید به ایده های جدید دست پیدا کنید. بخش Content Idea راهنمای خوبی برای این مورد خواهد بود.

بعد از اینکه کلمه کلیدی درست را به دست آوردید، با ورود به منوی Content Idea و وارد کردن آن با لیستی از وبلاگ های مرتبط مواجه خواهید شد که بازخورد بسیار خوبی داشته اند. موضوعی را انتخاب کنید که در هر سه ستون بک لینک، شبکه های اجتماعی و بازدید، به خوبی ظاهر شده است. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری درمورد بک لینک ها و کلمات کلیدی به دست آورید نیز میتوانید دکمه های مربوطه را بزنید و به ارزیابی عمیق تر بپردازید.

استفاده از Ubersuggest

یکی دیگر از راه های خوب برای یافتن کلمه کلیدی مناسب، ورود به منوی Keyword Ideas میباشد. با وارد کردن کلمه کلیدی مورد نظرتان میتوانید پیشنهاد کلمات طولانی تر را ببینید. امروزه حتی قابلیت تولید محتوای مربوطه با استفاده هوش مصنوعی نیز در این ابزار فراهم شده است. البته که همیشه توصیه میشود محتوای خود را به طور کامل توسط هوش مصنوعی طراحی نکنید و فقط از آن به عنوان یک یار کمکی و ابزار استفاده کنید تا ایده های تازه تری به دست آورید.

استفاده از Ubersuggest

بک لینک گرفتن به کمک Ubersuggest

بک لینک گرفتن نیاز به دقت بالایی دارد. چرا که سایتی که لینک شما را در صفحه خود قرار میدهد، خودش نیز باید معتبر باشد و سئو خوبی داشته باشد. درضمن میزان بازخوردی که از یک سایت دریافت میکنید میتواند در آینده سئو شما نیز بسیار موثر باشد. با استفاده از Ubersuggest میتوانید بک لینک های رقیب را جمع آوری کنید و از سایت های مشابه بک لینک بگیرید تا سئو خود را بهبود ببخشید. اگر URL رقیب خود را وارد کنید در بخش Backlinks Overview میتوانید گزارش مربوط به بک لینک های آن را مشاهده کنید و ببینید که بهترین بازخورد از سمت کدام سایت میباشد. در این صورت بهترین سایت ها را شناسایی کنید و برای بک لینک گرفتن از آن ها اقدام کنید.

استفاده از Ubersuggest

سخن پایانی

سئو هرگز در تولید محتوا و کلمات کلیدی خلاصه نمیشود و موارد بسیاری هستند که بر سئو تاثیر میگذارند. استفاده از Ubersuggest شما را در مسیر بهبود سئو راهنمایی خواهد کرد. این راهنمایی شامل تمامی موارد مثل کلمات کلیدی، بک لینک ها و… میشود. در این مقاله سعی کردیم راهنمای جامعی از این ابزار به شما ارائه کنیم تا بهترین بهره وری را از آن داشته باشید.