کمپین ریتارگتینگ بخش مهمی از قیف فروش دیجیتال مارکترها را برای هدایت فروش و تعداد سرنخ های بیشتر برای کسب و کارها تشکیل می دهند. تحقیقات نشان داده است که درصد احتمال کلیک بر روی 76% است.
این یعنی اگر شما بنر کمپین ریتارگتینگ خود را به 100 نفر از مشتریانتان که قبلا یکبار وارد سایتتان شده اند نشان دهید حدد 76 نفر از آن ها روی بنر یا ویدیویتان کلیک کرده و وارد سایتتان می شوند.
ما در این مقاله تصمیم داریم تا راه هایی برای بهبود کمپین های ریتارگتینگ را به شما آموزش دهیم.

کمپین ریتارگتینگ چیست؟

بر خلاف آن چه که مدیران در دنیای ایده آل از مشتریان کسب و کارشان انتظار دارند؛ فرآیند خرید اصلا فرآیند آسانی نیست و ممکن است زمانی بسیار طولانی نیاز داشته باشد تا مشتری از ما خرید کند. 
در یک دنیای ایده آل که همه چیز گل و بلبل است مشتری در ثانیه وارد سایت شده و پس از دیدن عکس های محصول ما و خواندن نظرات بلافاصله سفارشش را ثبت می کند اما احتمالا خودتان هم خوب می دانید که در دنیای واقعی داستان چقدر متفاوت است.
شما باید با چنگ و دندان و روش های مارکتینگ مختلف مشتری را به سایتتان بکشانید و اگر خوش شانس باشید و هزاران هزار تخفیف به او ارائه دهید و مراحل ریتارگتینگ را به صورت کامل روی محصولتان انجام دهید او از شما خرید خواهد کرد.
کمپین ریتارگتینگ یک راه عالی برای تبلیغ در گوگل به منظور برگرداندن مشتری به فرایند فروش است که معمولا بازاریاب ها از آن بسیار استفاده می کنند.
این ابزار بسیار مهم و کاربردی یکی از قابلیت های گوگل ادز است. کار کمپین ریتارگتینگ این است که مشتریان شما را که وارد وبسایت شده اند اما خریدی انجام نداده اند شناسایی کند و تبلیغات محصولات شما را در وب سایت های دیگر جلوی چشمشان بگذارد.

کمپین ریتارگتینگ

بهبود کمپین ریتارگتینگ

در این بخش تصمیم داریم تا تعدادی از راهکار های پیشنهادی خود برای کمپین های ریتارگتینگ را بیان کنیم. لازم است بدانید که ما تک تک این راهکار ها را در واقعیت و روی مشتریانمان تست کرده ایم و این راهکارها برای شما تضمینی هستند.

  • مخاطب را بشناسید.

نکته ی اول در بهبود کمپین ریتارگتینگ این است که مخاطبانتان را کاملا بشناسید و بدانید چه محصولاتی میتواند برایشان جذاب باشد.
فقط فراموش نکنید که مخاطبان شما قبلا یکبار وارد سایت شما شده اند اما از شما خرید نکرده اند. پس به صورت کامل شما را می شناسند و با برند و محصولاتتان آشنایی دارند. پس نباید از روش های معمول برای جلب توجه آن ها استفاده کنید. بلکه باید از روش های منحصر به فرد تری برای این کار استفاده کنید.

  • محصولات مورد علاقه شان را جلوی چشمشان بگذارید.

کمپین های ریتارگتینگ این خاصیت را دارند که اگر کاربر سایت شما محصولی را به سبد خریدش اضافه کرده اما آن را نخریده است در سایت های دیگر جلوی چشمش بگذارند. این روش به او یادآوری می کند که چقدر به این محصول نیاز داشته و او را ترغیب می کند تا دوباره به سایت شما برگردد و شاید خریدش را هم تکمیل کند.
معمولا مشتریان اگر چیزی را ببینند و آن را نخرند یا شرایط مالی مناسبی ندارند یا به دنبال خرید آن با قیمتی پایین تر هستند. البته ممکن است دلایل بسیار دیگری نیز پشت پرده وجود داشته باشد. اما هر کدام از این دلایل هم که باشند؛ کمپین ریتارگتینگ ممکن است آن ها را دوباره مجبور به خرید کند.

کمپین ریتارگتینگ

  • تخفیف های شگفت انگیز پیشنهاد دهید.

این روزها و با تنوع فروشگاه های اینترنتی، مردم معمولا بدون مقایسه ی قیمت سایت های مختلف خریدی از هیچ کدام از آن ها انجام نمی دهند. برای مثال خود من زمانی که میخواهم کرم ضد آفتاب بخرم تا زمانی که سایت های مختلف را نبینم و خیالم از اصل بودن و قیمت مناسب آن راحت نشود امکان ندارد خریدم را نهایی کنم. ولی شما در نظر بگیرید یکی از این سایتهایی که من به قصد مشاهده ی قیمت سایرین دارم ترکش می کنم روش تبلیغات ریمارکتینگ را به درستی بلد باشد و برای من بلافاصله کد تخفیف ارسال کند: آن وقت به نظرتان از رقبایش جلو نمی افتد؟
برای خود بنده بارها پیش آمده که با پیشنهاد خود کد تخفیف گول خورده ام و در ثانیه و از ترس از بین نرفتن کد تخفیف خریدم را نهایی کرده ام. پس قدرت تخفیف دادن به مشتریانتان را دست کم نگیرید. 

کلام پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا ابتدا و قدم به قدم با شما با کمپین ریتارگتینگ آشنا شده و آن ها را به خوبی بشناسیم. سپس شما را با راهکار هایی واقعی که منطیق بر تجربیات خودمان بود آشنا کردیم تا بتوانید کمپین های ریتارگتینگ خود را بهبود ببخشید.
فراموش نکنید که کمپین های ریتارگتینگ بخش مهمی از فروش و جذب مشتری شما را تشکیل می دهند و به هیچ وجه نباید قدرت آن ها را دست کم بگیرید.
برای آشنایی بیشتر، بایدها و نبایدهای کمپین موثر در گوگل ادز را مطالعه کنید