اگر وب‌سایت شما با استفاده از دستگاه موبایل قابل دسترسی نباشد، گوگل دیگر آن را ایندکس نخواهد کرد و در رتبه‌بندی آن تأثیر خواهد گذاشت. بنظر می رسید که ابتکار گوگل برای ایندکس موبایل ، که از سال ۲۰۱۶ شروع شده بود، در اکتبر گذشته به اتمام رسیده است. این مساله از تاریخ 5 ژوئیه اثر خود را نشان خواهد داد.

به گفته ی یک وبلاگ نویس گوگل : “مجموعه کوچکی از سایت‌ها که هنوز با Googlebot دسکتاپ کرال می‌شوند، بعد از ۵ ژوئیه ۲۰۲۴ با Googlebot موبایل کرال خواهند شد.”

او توضیح داد:

“بخش بزرگی از وب در حال حاضر به این صورت کرال می‌شود، و برای این سایت‌ها هیچ تغییری در کرال شدن وجود ندارد.” اما “بعد از ۵ ژوئیه ۲۰۲۴، ما این سایت‌ها را فقط با Googlebot موبایل کرال و ایندکس خواهیم کرد.”

بنابراین اگر سایت شما با استفاده از دستگاه موبایل قابل دسترسی نباشد، گوگل دیگر آن را ایندکس نخواهد کرد و درنهایت رتبه‌بندی نخواهد شد.

قابلیت دسترسی موبایل برای ایندکس‌گذاری گوگل ضروری است.طبق نوشته ی این وبلاگ نویس : “همانطور که متوجه شده اید ،اگر محتوای سایت شما به هیچ وجه با یک دستگاه موبایل قابل دسترسی نباشد، دیگر قابل ایندکس‌گذاری نخواهد بود.”

بعد از یک مدت طولانی ، گوگل بالاخره راهی برای سایت‌هایی که به سادگی در موبایل نمایش داده نمی‌شوند، تعیین کرده است.

این به این معنا نیست که گوگل سایت شما را اگر موبایل‌پسند نباشد ایندکس نخواهد کرد. چیزی که گوگل می‌گوید این است که اگر سایت شما به سادگی در دستگاه‌های موبایل، نمایش داده نشود یا بارگیری نشود؛ گوگل آن را ایندکس نخواهد کرد.

اگر فقط یک قالب دسکتاپ دارید، اشکالی ندارد، به شرطی که نسخه دسکتاپ در دستگاه موبایل بارگیری شود.

برخی کرال کردن های دسکتاپ ادامه خواهند داشت. گوگل گفت که گاهی اوقات از کرالر Googlebot دسکتاپ برای فهرست محصولات و Google for Jobs استفاده می‌کند. این به این معناست که ممکن است همچنان Googlebot دسکتاپ را در گزارش‌ها و ابزارهای سرور خود ببینید.

 

حالا چرا این موضوع اهمیت دارد؟ برای بیشتر شما، احتمالاً این مسئله مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما اگر کسی شما را برای انجام سئو در سایتشان استخدام کند و سایت آنها در گوشی اندروید یا آیفون شما بارگیری نشود، ممکن است بعد از ۵ ژوئیه توسط گوگل کرال و ایندکس نشود. بهتر است از اینکه سایت شما در دستگاه‌های موبایل قابل دسترسی است اطمینان حاصل کنید و آن را با استفاده از ابزار بررسی URL در سرچ کنسول آزمایش کنید تا از صحت نمایش آن مطمئن شوید.