هنگامی که دارید از تبلیغات گوگل به عنوان یکی از روش های بازاریابی خود استفاده می کنید و هزینه ای را به آن اختصاص می دهید حتما باید توجه داشته باشید که اکانت شما در وضعیتی بهینه باشد. اگر به بهینه سازی اکانت خود توجه نداشته باشید پول و دلارهای شما به باد می رود و هیچ نتیجه ای از تبلیغاتتان نخواهید گرفت. یکی از مهمترین این موارد، توجه به زمانبندی تبلیغات در گوگل هاست.

خیلی ها فکر می کنند تنظیم زمانبندی در تبلیغ در گوگل کار راحتی است اما لازم است بدانید استفاده ی بهینه از این قابلیت خیلی هم آسان نیست. ما در این مقاله تصمیم داریم شما را با نحوه ی استفاده ی بهینه از قابلیت زمانبندی گوگل آشنا کنیم.
پس تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

تاثیرات استفاده از زمانبندی در تبلیغات گوگل

بگذارید به زبان ساده به شما بگویم که زمانبندی گوگل ادز دقیقا چه کاری برای شما انجام می دهد. شما زمانی که از زمانبندی گوگل ادز استفاده می کنید در حقیقت تعیین می کنید که گوگل در چه ساعت ها و روزهایی از هفته تبلیغات شما را نشان بدهد و در چه بازه های زمانی تبلیغات شما متوقف باشد و نمایش داده نشوید.
البته باید توجه داشته باشید بازه ی این زمانبندی به صورت هفتگی است و شما می توانید در مورد روزها و ساعت های نمایشتان در یک هفته ی آتی، تصمیم گیری کنید و نمی توانید بگویید مثلا تبلیغات مرا در فلان تاریخ، از سال که تعطیلات رسمی است نشان نده! برای این کار بعدا و به تناسب زمان باید آن زمانبندی را از کمپین خارج کنید.
همچنین در این بخش می توانید برای بازه های زمانی خاص، bid adjustment تعریف کنید که گوگل شما را در زمان های خاصی به ازای دریافت هزینه کلیک بیشتر، بالاتر و قوی تر از رقبایتان نمایش دهد و این گزینه ای بسیار کارآمد برای بیزنس های رقابتی است که می توانند از آن استفاده کنند.

زمانبندی تبلیغات در گوگل

دلایل استفاده از زمانبندی در تبلیغات گوگل ادز

اگر در این بخش بخواهم برای شما دلایلی را بیاورم که چرا باید از زمانبندی در تبلیغات گوگل خود استفاده کنید؛ می توانم سیلی از دلایل را بر برایتان ردیف کنم. حقیقتا تعداد دلایلی که به شما ثابت می کند که از زمانبندی در تبلیغاتتان استفاده کنید بسیار بیشتر از دلایلی است که از آن استفاده نکنید.
پس بیایید در این بخش تعدادی از این دلایل را با هم بررسی کنیم.

به شخصیت مشتری های خود نگاه کنید!

اگر شما کسب و کاری دارید که محصول یا خدمتی را به مشتریان خود عرضه می کنید؛ احتمالا باید با نوع شخصیت مشتریانتان آشنایی داشته باشید. برای مثال باید بدانید که آن ها معمولا در چه ساعاتی از روز، بیشتر به دنبال خدمات شما می گردند و در چه زمان هایی تلفن شما بیشتر از همیشه زنگ می خورد.

اگر چنین اطلاعاتی را دارید که خوشا به سعادتتان و دیگر لازم نیست برای داشتن یک تبلیغات بهینه، از هفت خوان رستم بگذرید. اما اگر چنین دیتایی هم در دست و بالتان ندارید باز هم اصلا نگران نباشید. شما می توانید در ابتدای شروع تبلیغاتتان با زمانبندی 24/7 کار خود را شروع کنید و پس از گذشت یکی دو هفته و با به دست آوردن این دیتا زمانبندی خود را به ساعات و روزهایی از هفته تبدیل کنید که نرخ تبدیل بالاتری دارید.
اما این را بدانید که اگر حواستان به زمانبندی هایتان نباشد؛ خیلی راحت هزینه هایتان را بر باد می دهید. زیرا تعداد زیادی از کاربران در ساعات غیر مربوطه با هدف های کاملا نامربوط به سراغ تبلیغات شما می آیند و بر روی آن ها کلیک می کنند و فقط باعث هدر رفت هزینه ی شما می شوند.

زمانبندی تبلیغات در گوگل

ساعات خدمت رسانی خود را در نظر داشته باشید

کسب و کار شما احتمالا فقط در ساعات مشخصی از روز قابلیت جواب دادن به تماس های مشتریان را دارد و برای شما بهتر است که اگر تصمیم دارید تبلیغات گوگل را برای سایتتان فعال کنید فقط در ساعاتی فعال کنید که اپراتورهای بیزنستان قابلیت پاسخ دادن به تماس های مشتریان را داشته باشند.

اگر کاری غیر از این را انجام دهید و برای مثال تبلیغاتتان در ساعاتی فعال باشد که تلفن هایتان جواب داده نمی شود یا بخش پشتیبانیتان کار نکند اطمینان داشته باشید که مشتری شما پس از این که ببیند جوابش را نداده اید راهش را می کشد و می رود و دیگر پشت سرش را نگاه هم نمی کند. در نتیجه شما از دو سر ضرر می کنید؛ هم یک مشتری بالقوه ی خود را از دست می دهید هم هزینه ی تبلیغاتتان هدر می رود.

در دست داشتن داده های کافی

اگر مدت زمانی از اینکه تبلیغاتتان را فعال کردید گذشته است احتمالا دستتان آمده است که در چه ساعاتی فعال کردن تبلیغات گوگل ادز هیچ تماسی برای شما ندارد و فقط باعث کسر هزینه از تبلیغات شما می شود. بر عکس شاهد زمان هایی مشترک هم در هفته بوده اید که با هزینه ی بسیار کم تبلیغات، تلفن هایتان از بس که زنگ خورده دیگر نیروی پشتیبانی برای پاسخ دهی به این کلمات را کم آورده اید. وقتی یک بازه ی مشخصی از تبلیغاتتان بگذرد؛ دستتان می آید که چه روزها و ساعاتی از هفته بیشتر به نفعتان است که تبلیغاتتان را فعال کنید و در چه زمان هایی به نفعتان است که برای جلوگیری از هدر رفت هزینه تبلیغاتتان را ببندید. چون واقعا لزومی ندارد که ۲۴ ساعته ۷ روز هفته نمایش داشته باشید.

چگونگی تنظیم زمانبندی برای تبلیغات گوگل

برای این که بتوانید زمانبندی برای کمپین های گوگل ادز خود تعریف کنید و گوگل ادز وادار کنید که تبلیغات شما را فقط در روزها و ساعات خاصی از هفته نمایش دهد باید طبق پروسه ی زیر پیش بروید.
ما در این بخش به صورت تصویری آموزش تنظیم زمانبندی برای تبلیغات گوگلتان را در اختیارتان می گذاریم.

  • وارد اکانت گوگل ادر خود شوید و در سطح Campaigns قرار بگیرید.

زمانبندی گوگل ادز

  • کمپین مورد نظر خود را که تصمیم دارید برایش زمابندی تنظیم کنید انتخاب کنید.
  • پس از انتخاب کمپین از منوی سمت چپ صفحه گزینه ی Ad schedule را انتخاب کنید.

زمانبندی گوگل ادز

  • در این بخش گزینه ی مداد آبی را انتخاب کنید. (مطابق تصویر)

زمانبندی گوگل ادز

  • روزها و ساعت های مد نظرتان برای نمایش کمپین را انتخاب کنید.

زمانبندی گوگل ادز

  • گزینه ی Save را بزنید.

کلام پایانی

در این مقاله ما تلاش کردیم از اهمیت تنظیم زمانبندی برای تبلیغات گوگل و دلایل آن با شما صحبت کنیم. اگر به تازگی تبلیغات در گوگل را شروع کرده اید برای جمع آوری دیتا اشکالی ندارد که بگذارید کمپینتان چند روز اول ۲۴ ساعته ۷ روز هفته فعال باشد. اما پس از گذشت بازه زمانی مشخصی بهتر است به جای این که هزینه تان را هدر بدهید به صورتی بهینه از هزینه استفاده کنید و در زمان های مشخص و مفیدی آن را خرج کنید.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.