شما هم برای بهبود نتایج تبلیغات یوتوب به ایده‌های تازه نیاز دارید؟ آیا هنوز در مورد صحت استانداردهای بهبود محتوای یوتوب در شک و تردید هستید؟ در این مقاله از جیمکس ادز، چهار نکته برای بهبود تبلیغات یوتوب برای رسیدن به نتایج دلخواهتان را به شما آموزش می دهیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

4 راه برای بهبود تبلیغات یوتوب شما

1. نام و نشان تجاریتان را همیشه در تبلیغات یوتوب نشان دهید

مسلماً رایج‌ترین شکل تبلیغ ویدیویی در یوتیوب، فرمت آگهی‌های قابل رد شدن و درون جریانی است که در انگلیسی به آن TrueView گفته می شود. روش کار این نوع تبلیغات به این صورت است که بینندگان می توانند بعد از 5 ثانیه از زمان تماشای آگهی، تبلیغ شما را رد کنند. اغلب تبلیغ‌کنندگان این قالب را دوست دارند زیرا تنها در صورتی که کاربر یکی از این اقدامات را انجام دهد، هزینه دریافت می‌کنند:

کاربر حداقل 30 ثانیه از تبلیغتان را تماشا کند

یا اگر تبلیغ شما کمتر از 30 ثانیه باشد، کل آگهی را تماشا کند

کلیک روی هر یک از کارت‌های موجود در تبلیغات مانند افزونه‌های تماس برای اقدام به استفاده از خدمات یا خرید و …

به همین شیوه شما این فرصت را دارید که آزادانه دیده شوید و درآمد زیادی کسب کنید. برای استفاده از این فرصت، توصیه می کنیم نام برند یا لوگوی برندتان را به ویدیوی خلاقانه خود اضافه کنید. دیگر به سلیقه شخصی شما بستگی دارد که لوگوی برندتان را با یک واترمارک روشن و قابل مشاهده کنید به ویدیو اضافه کنید یا حالت ظریفتری از لوگو را انتخاب کنید. در اینجا یک نمونه از Wix آورده شده است.

برند Wix
تکنیکهای تبلیغاتی

با بررسی تبلیغاتی که برند Wix منتشر می کند، به این نتیجه رسیدیم که همیشه در زمینه از آگاهی از برند موفق عمل کرده است. چگونه؟ به تصویر دقت کنید… توجه کنید که چگونه واترمارک برند Wix همیشه در گوشه سمت چپ بالای تبلیغ قابل مشاهده است، اگرچه نام تجاری زیاد هم مشخص نیست و حالت محو و کمرنگ دارد، اما اگر بیننده تصمیم بگیرد هر لحظه از ویدیو را ببیند، نام برند Wix همیشه قابل مشاهده است.

تکرار نام و لوگوی برند در ویدیوهای تبلیغاتی باعث ماندگاری و ثبیت آن در ذهن مخاطب می‌شود. اگر مخاطب‌ها بعداً تصمیم بگیرند به Google یا Bing بروند و در مورد شرکت تحقیق کنند، این تکرار است که می‌تواند به افزایش شانس اینکه نام برند را از نمای ویدیو به خاطر بسپارند، کمک کند. این اقدامی ویدیوی تبلیغاتی را چند برابر ارزشمندتر می کند.

نکته دیگری که Wix در تبلیغ ویدیویی به خوبی مد نظر قرار داده این است که علاوه بر لوگوی گوشه سمت چپ بالا، Wix نام برند و محصول را خیلی زود در تبلیغ اعلام می کند. اگر به تایم‌استمپ در تصویر بالا نگاه کنید، نام محصول برند در 3 ثانیه اول تبلیغ روی صفحه نمایش داده می شود. در صورتی که کاربر بخواهد فوراً ویدیو را رد کند، این روش دیگری برای انتقال پیام اصلی در اوایل ویدیو است.

در این مثال دیدیم که برند Wix یک یا دو امتیاز عالی در ترکیب خلاقانه و البته آگاهانه نام تجاری خود در تبلیغات ویدیویی‌اش دارد. هدف از این کارها این است که برند خود را به یاد ماندنی کنید تا کاربران به گوگل یا مستقیماً به وب سایت شما برگردند و برند شما را جستجو کنند.

به یاد داشته باشید که مردم برای تماشای موزیک ویدیو، تماشای گیمرها، تماشای ویدیوهای ترند و هیجان انگیز و به طور کلی سرگرم شدن به یوتوب می روند. حتی اگر همان لحظه آماده خرید یا استفاده از خدمات شما نباشند، تبلیغ ویدیویی‌تان همچنان می‌تواند کاربر مرتبطی را هدف قرار دهد که ممکن است بعداً به محصول یا خدمات شما نیاز داشته باشد. اما اگر به آنها نگویید کی هستید یا محصولتان چیست، به خاطر سپردن برندتان سخت است. نام تجاری خود را همیشه در تبلیغات ویدیویی یوتوب قرار دهید.

2. ‌تله‌های مختلف را در تبلیغات یوتوب خود آزمایش کنید

از آنجایی که بینندگان می توانند بعد از 5 ثانیه از تبلیغ TrueView شما صرف نظر کنند، آن چند ثانیه اول بسیار ارزشمند است. بله، بینندگان می‌توانند از آن تبلیغ صرفنظر کنند، اما شما نمی‌خواهید همه از تبلیغ ویدیویی شما به سادگی عبور کنند. استفاده از سیگنال‌های تعامل یکی از راه‌هایی است که می‌توانید ببینید آیا کمپین‌های ویدیویی YouTube شما با کاربران هماهنگ می‌شوند یا خیر.

درست مانند هر کمپین رسانه ای پولی دیگر، باید دائماً پیام‌های خود را به آزمایش بگذارید تا در نهایت به تصمیم نهایی برسید. اگر فقط 5 ثانیه فرصت دارید تا توجه بیننده را به خود جلب کنید، باید سعی کنید دریابید که چه پیام های بصری یا شنیدنی‌ای قرار است کاربر را وادار به ادامه تماشای تبلیغ کند.

به عنوان مثال، بیایید به سه ویدیو از یک کمپین YouTube Storage نگاه کنیم که اساساً پیام مشابهی دارند اما در 5 ثانیه اول ارائه متفاوتی دارند. در اینجا اولین جملات هر یک از تبلیغات آمده است:

«جنیفر فضای بیرون از خانه را دوست دارد.»

«اشلی ورزش یوگا را دوست دارد.»

«جس دوست دارد با چالش‌های جدیدی روبرو شود.»

بهبود تبلیغات
نمونه خلاقیت در یوتوب

همینطور که می‌بینید یک روش دیگر، آنالیز فعالیت دیگران است. کانالهایی که اهداف یکسانی با شما دارند را تجزیه و تحلیل کنید. می‌توانید بررسی کنید و ببینید کدام نوع ویدیوها کاربران بیشتری را مجذوب خود می‌کند. یا به صورت کلی بررسی کنید و ببینید تکنیکهای دیگران برای شما چگونه جواب می دهد.

مثلا در این مورد بررسی کنید:

کدام یک از این سه ویدیو خلاق زمان تماشای شما را افزایش می دهد؟

کدام یک از این سه ویدیو بیشترین درصد کاربرانی را دارد که کل تبلیغ ویدیویی را تماشا می کنند؟

تا زمانی که آنها را در کمپین های ویدیویی خود آزمایش نکنید، پاسخ این سؤالات را دریافت نمی‌کنید.

علاوه بر تفاوت های صوتی، این سه ویدیوی Life Storage از بازیگران مختلفی استفاده می کنند. بنابراین می توانید چند تله بصری مختلف را آزمایش کنید تا ببینید آیا مثلا بازیگران خاصی برای جمعیت هدف جذاب تر هستند یا خیر. این چیزی است که در هر یک از ویدیوها در ۱ ثانیه ابتدایی مشاهده می کنید:

بهبود تبلیغات یوتوب
مثال تکنیکهای تبلیغاتی
بهبود تبلیغات یوتوب
مثال تکنیکهای تبلیغاتی
بهبود تبلیغات یوتوب
مثال تکنیکهای تبلیغاتی

هر یک از این ویدیوها مقدمه تصویری و صوتی کاملاً متفاوتی دارند، بنابراین آزمایش نشان می دهد که کدامیک بهترین عملکرد را دارند. وقتی این نوع آزمایش را انجام می‌دهید، می‌توانید به ستون‌های ویدیوی تجزیه و تحلیل ویدیوی YouTube و Google Ads نگاه کنید تا ببینید کدام ویژگی خلاقانه باعث می‌شود کاربران مدت بیشتری تماشا کنند. از آنجا، از این اطلاعات برای کمک به ویرایش یا ایجاد ویدیوهای جدید استفاده کنید که بهتر با مخاطبان هدف شما ارتباط برقرار کند.

اگر به دنبال ایده هایی برای آزمایش تله‌های خود هستید، در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید از خود بپرسید یا توسط تیم خود اجرا کنید:

آیا مخاطب طنز را ترجیح می دهد؟

آیا مخاطب تبلیغات جدی می خواهد که مستقیماً به اصل مطلب برسد؟

آیا با ایجاد کمی ترس به آنها ضربه می زنیم و آنها را از خودمان دور میکنیم؟

کدام نکات اثباتی یا گزاره های ارزشی به بهترین وجه به جذب مخاطب کمک می کند؟

ما قویاً معتقدیم که این نوع آزمایش برای ایجاد خلاقیت ویدیویی بیشترین تأثیر را خواهد داشت. ما به طور مداوم می بینم که اگر بینندگان تبلیغاتمان را برای مدت طولانی تری تماشا کنند، هزینه به ازای هر بازدید یا CPV کاهش می یابد. یوتیوب آشکارا دوست دارد بینندگان را درگیر خود نگه دارد.

اگر بتوانید مخاطبان خود را به عنوان مخاطب همیشگی جذب کنید و از آن مخاطبان در کمپین های بازاریابی مجدد و در مراحل بعدی خود استفاده کنید، یک بیننده‌ی‌ همیشه درگیر، بسیار ارزشمند است.

3. انواع کاملاً متفاوتی از خلاقیت ویدیوی YouTube را آزمایش کنید

در مثالی که در مورد آن صحبت کردیم، فرمت سه ویدیوی خلاق بسیار مشابه بود. گاهی اوقات آزمایش تعدادی ویدیو که تنها چند تفاوت جزئی با هم دارند می تواند بسیار موفق باشد. در مواقع دیگر، ممکن است درک واضحی از اینکه کدام عنصر ویدیو بیشترین تأثیر را داشته است، نداشته باشید. به همین دلیل است که توصیه می کنم هنگام راه اندازی یک کمپین جدید، خلاقیت های کاملاً متفاوت را آزمایش کنید.

به عنوان مثال، بیایید با هم به دو ویدیو از کانال YouTube 1-800-Flowers نگاهی بیندازیم.

اولین ویدیوی خلاق دارای طراحی استاپ موشن و نیمه متحرک است. هیچ صدای گفتاری وجود ندارد، بنابراین اگر این ویدیو در یک تبلیغ استفاده شود، احتمالاً جذابیت اصلی تصاویر و موسیقی است.

بهبود تبلیغات یوتوب
تاثیر رنگ بر جذب مخاطب

حالا اگر به ویدیوی خلاقانه دوم نگاه کنید، ظاهر و احساس کاملا متفاوتی دارد. این نوع بیشتر یک حس تجاری دارد و برخی از عناصر مشخصی از طنز در آن ترکیب شده است.

بهبود تبلیغات یوتوب
تاثیر کاراکتر و طنز بر جذب مخاطب

با دو نوع ویدیوی کاملاً متفاوت مانند ویدیوهای بالا، می‌توانید موارد زیادی را در زمینه پذیرش و جذابیت تبلیغتان آزمایش کنید. شما دو ویدیوی کاملاً متفاوت را در کنار یکدیگر آزمایش خواهید کرد.

آزمایش ویدیوهای کاملاً متفاوت به شما کمک می کند تا واقعاً یاد بگیرید که چه چیزی بیشترین تأثیر را روی مخاطبان شما دارد. این کار همچنین می تواند به شما کمک کند زمانی که تبلیغات مشابه برای مخاطب هدف شما کهنه یا آزاردهنده شده‌اند، از اجرای مکرر انواع تبلیغات جلوگیری کنید.

شماره 4: تبلیغات ویدیویی را از کانال یوتوب‌تان آن‌لیست (Unlist) کنید

برای اجرای تبلیغات در YouTube، تمام دارایی های ویدیویی مرتبط با شما باید در YouTube آپلود شوند. اگر تنظیمات ویدیوی خود را به درستی ویرایش نکنید، ممکن است فید کانالتان با انواع مختلفی از تبلیغات پر شود. اگر کاربران فکر کنند کانال شما فقط برای فروش و تبلیغ فعالیت دارد، ممکن است برای کاربران بسیار جذاب نباشد و آنها را از اطرافتان دور کند. قطعا شما نمی خواهید به هیچ یک از مزیتهای ارگانیک یوتوب خود لطمه وارد کنید.

اگر می‌خواهید انواع خلاقیت‌های تبلیغاتی ویدیویی را آزمایش کنید، می‌توانید با تغییر تنظیمات Visibility  ویدیو به حالت Unlisted ، تبلیغات ویدیویی خود را از کانال YouTube خود پنهان کنید.

تصویر سیو فور پابلیش

وقتی ویدیوی یوتوب شما در حالت unlisted باشد، از کانالتان پنهان می شود. کاربران همچنان ممکن است ویدیوی شما را ببینند اگر:

آنها آدرس اینترنتی‌ای دارند که آنها را مستقیماً به صفحه تماشای ویدیو هدایت می‌کند.

شخصی پیوند به URL ویدیو را با آنها به اشتراک گذاشته باشد.

شما از ویدئو در تبلیغات استفاده کنید.

این بهترین راه برای آزمایش تعدادی از خلاقیت های ویدیویی مختلف است بدون اینکه کانال خود را با انواع مختلف تبلیغات مشابه اشباع کنید.

جمع بندی

اگر از دیدن یک آگهی تلویزیونی به دفعات زیاد متنفرید، چرا فکر می کنید مشتریان شما باید تمایل داشته باشند تنها یک تبلیغ YouTube را برای ماه‌های متوالی مکرراً ببینند و خسته نشوند؟ نمی‌توانید یک ویدیوی خلاق را برای مدت طولانی اجرا کنید و انتظار داشته باشید موفق شوید. شما باید بتوانید خلاقیت‌هایتان را به دفعات مختلف در ویدیوهای تبلیغاتی مختلف آزمایش کنید تا به تلاش خود برای بهبود عملکردتان ادامه دهید.

امتحان کردن شیوه‌های مختلف بهترین راه برای فهمیدن این است که مخاطب هدف شما می‌خواهد چه سبکی از محتوای خلاقانه را در یوتیوب ببیند است. فرقی نمی‌کند بر آگاهی از برند متمرکز شده باشید یا بر روی تعامل، گزینه‌های زیادی دارید که می‌توانید در خلاقیت ویدیوی خود آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای مخاطبانتان جذاب است.

در حالی که هیچ راهی برای پیش‌بینی عملکرد از طریق آزمایش وجود ندارد، بینش‌هایی که به دست می‌آورید می‌تواند به شما کمک کند تا این فرضیه را ایجاد کنید که چرا فکر می‌کنید برخی از خلاقیت‌های ویدیویی برای رسیدن به اهداف تجاری شما نتیجه می‌دهند.

نظر شما چیست؟ شما جذب چه نوع تبلیغاتی می‌شوید؟ به نظرتان آگهی های هوشمندانه چه خصوصیاتی دارند؟ نظرات خود را در مورد بهبود تبلیغات یوتوب با ما به اشتراک بگذارید.