خوشبختانه راه های زیادی برای تبلیغ رایگان آنلاین وجود دارد و بودجه شما لزوما پیشرفت تان را محدود نمی کند. در ادامه به بررسی راه هایی برای تبلیغ رایگان مخصوص مشاغل بزرگ، کوچک و محلی می پردازیم.

تبلیغ رایگان گوگل ادز

1- از گوگل مای بیزینس برای بهینه کردن سرچ محلی استفاده کنید

یکی از مهم ترین راه ‌های رایگان برای تبلیغ کسب ‌و کار تان از طریق گوگل مای بیزینس است که با آن می توانید حضور تان را در سرچ گوگل و گوگل مپز پررنگ تر کنید. این ابزار رتبه بندی شما را در رتبه بندی کسب و کار های محلی بیشتر می کند.

رتبه ‌بندی بالا در سرچ محلی نشان می ‌دهد که شما یک کسب و کار قانونی و مرتبط هستید: برای مثال اگر شش ماه پیش تعطیل می‌ شدید، رتبه ۱ در گوگل برای «پیتزا فروشی های نزدیک» را نمی گرفتید. همچنین اگر در جستجوی محلی رتبه بالایی داشته باشید، مشتریان بیشتری کسب و کار تان را به رقبایتان ترجیح می دهند.

 

2- استفاده و چک کردن Yext

هرچقدر که مکان‌ های آنلاین کسب‌ و کار تان بیشتر باشد، شانس بیشتری برای نمایش در نتایج جستجو دارید و مشتریان بالقوه راحت ‌تر شما را پیدا می ‌کنند. برای اطمینان از داشتن سئوی محلی عالی، جزئیات لیستینگ تان در هر وب سایت و لیستینگ آنلاین باید با هم مطابقت داشته باشند. برای مثال اگر وب سایت تان شماره تلفن جدید شرکت را لیست می کند، اما Yelp شماره تلفن قدیمی شما را لیست کرده، این ناهماهنگی می تواند به سئو آسیب بزند. Yext وب سایت شما را اسکن می کند تا هر مکان جدیدی که لیست کردید را آپدیت کند. در نتیجه باید آن را چک کنید تا همه چیز دقیق و درست باشد.

 

3- در رویداد های نتورکینگ شرکت کنید

شرکت در ایونت های نتورکینگ فرصت خیلی خوبی برای ملاقات با لید ها یا افرادی است که مشتاق به کسب اطلاعات و یا همکاری با کسب و کار های مشابه شما هستند. برای مثال، رویداد «بهترین تکنولوژی استارت ‌آپ ‌های سال» عمدتاً با شرکت‌کنندگانی که به استارت‌آپ‌ ها یا تکنولوژی علاقه ‌مند هستند، پر می‌ شود. همچنین می توانید در جریان ترند ها یا آپدیت های مربوط به صنعت خود باشید.

 

4- صحبت کردن در یک ایونت مربوط به صنعت یا کسب و کار تان

صحبت کردن در یک رویداد در مورد یک موضوع مرتبط با صنعت تان راه دیگری برای نشان دادن تخصص تان است. یک سخنرانی تامل برانگیز و قدرتمند توجه افراد را به شما و کسب و کار تان جلب می کند که می تواند آگاهی از برند تان را افزایش دهد و نشان دهد که کسب و کار تان مورد قبول و واجد شرایط است.

 

5- برای افراد محلی استثنا قائل بشید

یکی از راه ‌های به دست آوردن مشتری، تخفیف برای افراد محلی است. برای مثال کافه محلی که نزدیک خانه تان است برای افراد آن محل تخفیف کوچکی در نظر می گیرد. لازم نیست تخفیف زیادی باشد، این حرکت نشان دهنده قدردانی از حمایت آنهاست و باعث رونق کسب و کار می شود.

تبلیغ رایگان

6- با مشاغل مربوط به کسب و کار تان همکاری کنید

این استراتژی مستلزم کمی تحقیق و تلاش است. آشنایی با صاحبان سایر مشاغل محلی و آنچه که با آن شناخته می شوند می تواند بسیار ارزشمند باشد. فرض کنید صاحب یک باشگاه یوگا یا تناسب اندام هستید. می‌توانید با یک برند ورزشی در منطقه خود شریک شوید – مثل برگزاری دوره ای که در آن افراد می توانند با تکمیل مقدار مشخصی از کلاس ‌ها به یک کالای رایگان دست پیدا کنند و در ازای آن می ‌توانید به برند اجازه دهید لباس ‌هایشان را در فضای کاری شما بفروشند.

 

7- بروشور یا آگهی پخش کنید

پخش بروشور یا آگهی‌ در کتابخانه‌ های محلی، کافی‌شاپ‌ ها و کسب ‌و کار ها روش بسیار خوبی برای بازاریابی در مکان هایی است که مردم بخش زیادی از وقت خود را در آن سپری می ‌کنند. می توانید در پاورپوینت یا Canva بروشور رایگان بسازید. این مسئله با صنعت تان مرتبط است: برای مثال اگر یک فیزیوتراپ هستید، شاید بتوانید بروشور هایی را به باشگاه‌ های ورزشی محلی یا بیمارستان‌ های اطرافتان بدهید.

 

با اضافه کردن تاکتیک های تبلیغ رایگان در استراتژی هایتان، می توانید برخی از هزینه های غیر ضروری را حذف کنید.

 

8- انجام پست مهمان برای یک وبلاگ

نوشتن پست مهمان برای یک وبلاگ با سابقه چندین مزیت دارد. شما می توانید با مخاطبان آن وبلاگ تعامل داشته باشید و کسب و کار تان را معرفی کنید. به همین دلیل این عمل گاهی اوقات می تواند مفید تر از پست کردن در وبلاگ خودتان باشد. همچنین می ‌توانید مقاله را به سایت خود پیوند بزنید، این کار اعتبار لینک شما را بیشتر می کند و باعث عملکرد بهتر آن در موتور های سرچ می شود.

9- در بحث ها و پلتفرم های مربوط به کسب و کار تان فعال باشید

آیا می خواهید تبلیغ رایگان داشته باشید و خود را به عنوان یک متخصص در این زمینه معرفی کنید؟ پلتفرم ها و موضوعات مربوط به کسب و کار تان برایتان مناسب است. بسیاری از پلتفرم ها و یا وب سایت ها موضوعات مربوط به بیزینس شما دارند که می توانید با شرکت در بحث ها، نکته و پیشنهادات سازنده ارائه دهید و خود را معرفی کنید.

 

10- در لینکدین محتوا منتشر کنید

لینکدین (LinkedIn) پلتفرمی برای ارتباط با افراد حرفه ای است، به همین دلیل مکان بسیار خوبی برای به اشتراک گذاشتن محتوای کسب و کار تان است. پلتفرم بلاگ نویسی لینکدین این امکان را می دهد که تخصص تان در صنعت را به نمایش بگذارید. از این طریق اعضای لینکدین با پست هایتان درگیر می شوند و آنها را به اشتراک می گذارند و به این صورت تبلیغ رایگان انجام می دهید.

 

11- پیشنهاد انجام مصاحبه با پادکست های بیزینسی

برای اینکه بفهمید تیم های تبلیغات تان باید روی چه پلتفرم هایی تمرکز کنند، تحقیقات جامعی انجام دهید. ممکن است برخی از مخاطبان تان گوش دادن به پادکست را به خواندن مقالات ترجیح دهند. برای دسترسی به این افراد، با چند پادکست مربوط به کسب و کار ها تماس داشته باشید.

تبلیغ رایگان

12- تبلیغ کسب و کار تان با ایمیل

با تمام ایمیل هایی که هر روز ارسال می کنید، حیف است که از پتانسیل تبلیغ از طریق ایمیل استفاده نکنید. ایمیل بیزینس تان می تواند تبلیغ فروش، مسابقه، رویداد یا حتی یک پست وبلاگ مفید باشد. لینکی به وب سایت کسب و کار تان در پروفایل های فیس بوک، توییتر و اینستاگرام تان اضافه کنید تا با عضویت مخاطبان از تبلیغ با ایمیل استفاده کنید.

 

13- مسابقه یا ارائه محصول رایگان داشته باشید

محصول رایگان یا مسابقه روشی آسان جهت تشویق بینندگان جدید برای بررسی و به اشتراک گذاشتن وب سایت تان در رسانه های اجتماعی است. همچنین توزیع محصولات مارک دار ارزان قیمت مثل تی شرت یا لیوان راه خوبی برای گسترش نام تجاری تان است.

 

14- ویدیوی یوتیوب بسازید

یوتیوب بیش از دو میلیارد کاربر فعال دارد که تقریباً نیمی از کاربران اینترنت را تشکیل می دهند. علاوه بر این، در یک مطالعه اخیر، از هر 10 نفر 8 نفر گفتند که بعد از تماشای ویدیوی یک برند متقاعد شدند چیزی بخرند، همچنین گفتند که دو برابر هر محتوای دیگری، ویدیو ها را با دوستان شان به اشتراک می گذارند. ساخت ویدیو های جذاب و آموزنده در یوتیوب یکی از کارآمدترین راه ها برای فروش برند شما است.

 

15- از مشتریان برای ارجاع استفاده کنید

بازاریابی دهان به دهان یک ابزار بسیار قدرتمند است. از مشتریان خود که از خدمات تان راضی هستند بخواهید که معرفی از خدمات تان انجام دهند. برای مثال می‌ توانید با یک تخفیف یا پاداش آنها را ترغیب کنید تا شما را تبلیغ کنند.

 

16- از شراکت با بیزینس ها بهره ببرید

مشارکت فرصتی برای ارائه خدمات مکملی است که شما ارائه نمی دهید. برای مثال یک شرکت طراحی وب و یک آژانس کپی رایتینگ ممکن است تصمیم به شراکت بگیرند، بنابراین وقتی مشتری برای صفحات وب خود به محتوای نوشتاری نیاز دارد، شرکت طراحی وب می تواند خدمات کپی رایتینگ شریکش را ارائه دهد. این باعث افزایش رضایت مشتری می شود و موقعی که مشتری شریکتان نیاز به خدمات شما داشته باشد به شما مراجعه می کند.

 

17- پست گذاشتن در فضای مجازی

امروزه رسانه های اجتماعی برای اکثر استراتژی های بازاریابی بسیار مهم هستند. بسیاری از پلتفرم‌ ها به شما اجازه تبلیغات می‌دهند، همچنین اگر بودجه کمی دارید می توانید بدون هزینه پست یا توییت کنید. پلتفرم هایی انتخاب کنید که برای مخاطبان شما مناسب است. بعد لینک‌، عکس، ویدیو یا پست‌ های متنی درباره شرکت، راه‌اندازی محصول یا هر رویداد دیگری که می ‌خواهید تبلیغ کنید، پست کنید.

هرچند صرفا پست گذاشتن کافی نیست و نیاز است که با مخاطبان ارتباط داشته باشید. اگر مخاطبی کامنت می گذارد یا به صفحه شما پیام می دهد نیاز است که جوابش را به درستی بدهید.

همچنین ساخت محتوایی که مخاطب را تشویق به اشتراک گذاشتن آن می کند، ضروری است.

 

18- ارائه محتوای با ارزش مثل یک کتاب الکترونیکی یا ابزار

یکی از ساده ترین راه ها برای جذب مشتریان جدید و حفظ آنها، ارزش دادن است. این ارزش می تواند به صورت حل یک مسئله رایج در زمینه کاری تان یا آسان کردن یک کار دشوار با ارائه یک ابزار باشد. اگر موانع یا دردسر رایجی در صنعت تان وجود دارد که با ارائه یک ابزار، کتاب الکترونیکی یا محتوای ویدیویی مفید قابل رفع است، آن منابع را در سایت خود قرار دهید. این به تثبیت بیزینس تان به عنوان یک کسب و کار مورد اعتماد کمک می کند.

 

19- سئو بسیار مهم است

یکی از عوامل مهم در تبلیغ رایگان این است که مطمئن شوید مشتریان بالقوه می توانند کسب و کارتان را به راحتی پیدا کنند. شما می توانید بهترین محصولات یا خدمات را داشته باشید، اما اگر در موتور های جستجو به درستی نشان داده نشوید، رشد تان متوقف می شود. در کنار گوگل مای بیزینس، استفاده از استراتژی‌ های سئوی رایگان نیز می ‌تواند به وب ‌سایت تان کمک کند در نتایج جستجو بالاتر برود. این تاکتیک ها در وبلاگ نویسی، طراحی وب و سایر فرایند ها ساده و راحت هستند.

 

20- ارائه یک دوره رایگان

یکی از موانع خرید مشتریان بالقوه، اعتماد است. ارائه محصول یا خدمات به صورت رایگان به از بین بردن آن مانع کمک می کند. اگر یک بازدیدکننده برای اولین بار از محصول شما به صورت رایگان استفاده کند و از این تجربه لذت ببرد، احتمالاً به دیگران نیز اطلاع خواهد داد. همانطور که قبلاً گفته شد، بازاریابی دهان به دهان یک روش تبلیغاتی قدرتمند است.

 

21- پلتفرم های وابسته به عکس و ویدیو را امتحان کنید

پلتفرم هایی مثل توییتر یا لینکدین برای شروع خوب هستند اما اینستاگرام یا پینترست که نیاز به محتوای تصویری یا ویدیویی دارند برای تبلیغ محصولات عالی هستند. برای مثال در اینستاگرام شما می توانید ویدیوی لایو یا ریل بگذارید و نحوه استفاده از محصول تان را نشان دهید. از این روش افراد بیشتری با بیزینس تان آشنا می شوند.

 

چگونه تبلیغ رایگان در گوگل داشته باشید

همانطور که گفته شد برای دیده شدن در فضای آنلاین باید اکانت گوگل مای بیزینس ساخت که برای انجام آن می توانید به این لینک بروید.

 

در آخر به یاد داشته باشید که بودجه شما تعیین کننده میزان مخاطبانی که می توانید داشته باشید، نیست. نیاز شما هوش تبلیغاتی، بهینه کردن وب سایت و شبکه های اجتماعی تان است.

بیشتر بخوانید: مشاور سئو چیست و آیا به آن نیاز دارید؟