این روزها تولید محتوای یوتیوب یکی از بهترین و پردرآمدترین روش هایی است که شما را به درآمد دلاری می رساند. اگرچه کسب درآمد از یوتیوب می تواند خیلی وسوسه کننده باشد اما به نوبه ی خود سختی هایی هم دارد که اگر با آن ها آشنایی نداشته باشید ممکن است هیچ گاه نتوانید به درآمدزایی از یوتیوب برسید. یکی از مهمترین چالش ها و خطاهایی که در مسیر کسب درآمد از یوتیوب ممکن است به آن بربخورید خطای کپی رایت کلیم یا “copyright claim”است.
در این مقاله تصمیم داریم کمی بیشتر با این خطا آشنا شویم و راهکارهایی را به شما معرفی کنیم تا در این خطا سر راه تولید محتوایتان قرار نگیرد و اگر قرار هم گرفت یاد بگیرید که چگونه مشکل آن را برطرف نمایید.
پس در این مقاله از وبسایت جیمکس ادز همراه ما باشید.

کپی رایت کلیم یوتیوب چیست؟

خطای کپی رایت کلیم یکی از رایج ترین خطاهایی است که همه ی یوتیوبرها برای یک بار هم که شده با آن برخورد داشته اند. این خطا خیلی خطرناک نیست و باعث نمی شود که یوتیوب درجا کانال شما را ببندد اما این موضوع دلیل نمی شود که آن را جدی نگیرید و تلاشی در برطرف کردنش نداشته باشید.
اگر خطای کپی رایت کلیم را جدی نگیری یوتیوب با ارسال اخطاریه های مختلف تلاش می کند که شما را متوجه اشتباهتان بکند و در نهایت اگر اخطارهای یوتیوب را جدی نگیرید کم کم کانال شما را از الگوریتم خارج می کند.
اگرچه شما با شیوه ی درست تولید محتوا می توانید درآمد بسیار زیادی از یوتیوب کسب کنید اما یوتیوب هم قوانین خاص و بسیار سخت گیرانه ای دارد که اگر با آن ها آشنا نباشید ممکن است برایتان ایجاد مشکل کند. برای مثال یوتیوب روی حقوق کپی رایت و حفظ مالکیت اثرهای مختلف خیلی حساس است و با تدوین قوانین مختلف جلوی نقض قوانین کپی رایت را می گیرد.
برای مثال شما نمی توانید از تصاویر و موزیک هایی که متعلق به شما نیست استفاده کنید. اگر در ویدیوی خود از موزیکی استفاده کنید یوتیوب به شما اخطار کپی رایت کلیم را می دهد و در این مرحله با این که به خاطر این خطا کانال شما را نمی بندد اما بخشی از درآمد شما را به صاحب آن اثر اختصاص می دهد و اگر در تولید محتوای بقیه آثار خود این اخطار را جدی نگیرید و باز هم مرتکب همان اشتباه شوید؛ یوتیوب کم کم شما را از الگوریتم خارج خواهد کرد.

چگونه کپی رایت کلیم یوتیوب را رفع کنیم؟

رفع خطای کپی رایت کلیم خیلی کار پیچیده ای نیست و لازم نیست که حتما ویدیوی خود را حذف کنید و مجددا آن را -با نت زیبا و پر سرعت در ایران- بارگذاری کنید. اگر با هزار رنج و مشقت ویدیویتان را بارگذاری کردید و خطای کپی رایت کلیم را دریافت کردید اصلا نگران نباشید!
برای رفع این خطا لازم نیست حتما ویدیو را به صورت کامل حذف و دوباره بارگذاری کنید. در ادامه چند راهکار برای رفع این خطا به شما آموزش می دهیم.

استفاده از منابع موزیک بدون کپی رایت

اگر همین الان در گوگل سرچ کنید منابع موزیک بدون کپی رایت برای یوتیوب صدها سایت و ممنبع برای شما بالا می آید که از هر کدام می توانید استفاده کنید و به صدها موزیک بدون کپی رایت برای تولید محتوا دسترسی داشته باشید. همه ی این موزیک ها با کتابخانه ی یوتیوب چک شده اند و هیچ کدام ازآن ها قرار نیست برای ویدیوهای شما مشکلی ایجاد کند.
پس با خیال راحت برای تولید محتوای خود از این موزیک ها استفاده کنید.

استفاده از کتابخانه ی موزیک یوتیوب

یوتیوب برای این که کار کاربران خود را راحت کند و آن ها را زیاد درگیر این مسخره بازی های (!) کپی رایت نکند خودش یک کتابخانه ی موزیک ترتیب داده که کاربران به کمک آن می توانند به منبع نامحدودی از موزیک های بدون کپی رایت دسترسی داشته باشند. البته مشکل این منبع با وجود تمام بی نظیر بودنش این است که خیلی با سلیقه ی ایرانیان جور در نمی آید و آهنگ های خوبی که به محتوای ایرانی بخورد را کم می شود در بین آن ها پیدا کرد.
اما باز هم بهتر از هیچ است و استفاده از آن در مواقعی می تواند کمک کننده باشد.

استفاده از ابزار چک یوتیوب

شما اگر بخواهید می توانید ویدیوی خود را پیش از انتشار با ابزار چک یوتیوب چک کنید تا مبادا ویدیویتان منتشر شود و خطای کپی رایت کلیم را دریافت کند.
برای استفاده از این ابزار کافیست پس از بارگذاری ویدیو در مرحله ی اول و رد کردن مرحله ی detail به مرحله ی دوم یعنی video elements میرسید و پس از آن اگر ویدیوی شما اروری از بابت کپی رایت یا کیفیت داشته باشد در بخش checks یوتیوب به شما این خطاها را اعلام می کند که پیش از انتشار آن ها را برطرف نمایید.
این روش با این که خیلی کار شما را راه می اندازد و شاید جلوی این را بگیرد که شما اخطار کپی رایت دریافت کنید اما یک ضعف بزرگ هم دارد.
آن هم این است که شما باید ویدیو را به صورت کامل آپلود کنید تا یوتیوب بتواند آن را چک کند و این یعنی هربار ویدیوی شما اخطار کپی رایت بگیرد باید مجددا و از ابتدا ویدیو را آپلود کنید و این پروسه ی انتشار ویدیوی شما را بسیار زمان بر می کند.

کلام پایانی

تولید محتوا در یوتیوب امروزه به یکی از محبوب ترین روش های کسب درآمد تبدیل شده است که افراد بسیار زیای به سمتش کشیده شده اند. اما اگر در این حوزه تخصص لازم را نداشته باشید و بی گدار به آب بزنید از همان ابتدا اکانتتان را از الگوریتم خارج خواهید کرد و دیگر برگرداندن آن اصلا کار راحتی نخواهد بود.
لذا لازم است در این مسیر از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرید که با دادن مشاوره های تخصصی صحیح و به جا پروسه ی مانیتایز شدن و کسب درآمد شما را تسریع کند.
ما در شرکت جیمکس ادز این امکان را برای یوتیوبرهای نازنین فراهم می کنیم که در یک استودیوی حرفه ای ضبط ویدیوهای خود را ضبط کنند و به کمک بخش تدوین ویدیوی خود را به گونه ای تدوین و صداگذاری کنند که در عین داشتن بالاترین حد جذابیت درگیر قوانین و اخطارهای کپی رایت یوتیوب نشود.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید 🙂

بیشتر بخوانید: