با توجه به رشد روز افزون دیجیتال مارکتینگ و مشاغل مرتبط به این حوزه، ابزارهای تحلیلی همچون Semrush نیز در سئو پیشرفت داشته و بیشتر مورد استفاده قرار گرفته اند. از آن جایی که هوش مصنوعی در دنیای امروز نقش بسیار پررنگی را ایفا میکند، شرکت ها و کسانی که در حوزه سئو یا مارکتینگ فعالیت میکنند نیز همواره در حال بهره گیری از ابزارهای این چنینی هستند. در ادامه به بحث درمورد Semrush و کاربرد آن در سئو و دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

Semrush چیست؟

در روزگاری که ابزارهای متنوعی برای تحلیل و ارزیابی وب سایت ها ایجاد شده اند، Semrush نیز یکی دیگر از ابزارهای بسیار قدرتمند به منظور تحلیل، تحقیق و ارزیابی های مختلف در سئو میباشد. سمراش با قابلیت های گسترده خود میتواند یک تحلیلگر را از ابزارهای زیادی بی نیاز کرده کار را برای ایشان ساده تر از قبل کند. با استفاده از Semrush شما با یک ابزار همه فن حریف مواجه خواهید بود که شما را در زمینه های PPC، یافتن کلمه کلیدی، بازاریابی محتوا، مدیریت کمپین ها و… یاری خواهد کرد.

Semrush برای مشاغل و حوزه های مختلفی همچون سئو، تبلیغات، تولید محتوا و تحلیل بازار و… مفید و کاربردی خواهد بود. چرا که سمراش به حدی کامل است که برای تمامی این مشاغل ابزارهایی بسیار کارآمدی دارد. اگر در زمینه تحلیل داده ها برای سئو و دیگر شاخه های دیجیتال مارکتینگ تازه کار هستید، Semrush میتواند دوست خوبی در مسیر کاری شما باشد.

امکانات Semrush

در این بخش با هم برخی از چندین و چند قابلیت سمراش را مرور خواهیم کرد. درواقع به امکانات مختلف این ابزار قدرتمند اشاره مختصری میکنیم تا کمی با آن ها آشنا شوید.

Semrush

ارائه وضعیت

قابلیت ارائه وضعیت سایت در Semrush شما را از تمامی خطاها و ارورهایی که مربوط به HTTPS، پرفورمنس و لینک های داخلی میشوند آگاه میکند. این مشکلات میتوانند در عین کوچک بودن، سئو سایت را تحت تاثیر قرار دهند. نکته مثبت دیگر این است که در این بخش شما میتوانید از سلامت کلی سایت خود مطلع شده و از همین منو نیز اقدام به رفع مشکل کنید.

شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از امکانات بسیار کاربردی Semrush این است که میتوانید با کمک این ابزار، وضعیت وبسایت خود و حتی رقبایتان را در شبکه های اجتماعی نیز رصد و ارزیابی کنید. شاید برایتان جالب باشد که سمراش حتی قابلیت برنامه ریزی شبکه های اجتماعی را نیز دارد! در نتیجه میتوانید با توجه به برنامه قبلی که برای محتواهای خود دارید، پست ها را برای منتشر شدن زمانبندی کنید.

سئو داخلی یا One Page

سئو داخلی یکی از موارد بسیار مهم و موثر در رتبه گیری و دیده شدن وب سایت میباشد. Semrush به کاربران خود یک لیست بسیار جامع از صفحات سایت که نیاز به بهبود و اصلاح دارند ارائه میکند. همچنین به آنها نشان میدهد که حل کردن کدام مورد اولویت بیشتری دارد. علاوه بر این موارد، ایده هایی در جهت چگونگی بهبود صفحات نیز دریافت خواهید کرد که میتواند مربوط به بک لینک ها و یا حتی تولید محتوا باشند.

نظارت بر ترافیک

تعداد کاربرانی که در یک بازه زمانی به سایت ورود کرده اند و مدت زمانی که در سایت گذرانده اند، نرخ تعامل کاربران یک سایت و… مواردی هستند که در این بخش از Semrush به شما نشان داده میشوند. به طور کلی با این امکان سمراش شما میتوانید دید بهتری از نحوه برخورد کاربران با وب سایت خود به دست آورید و همواره از ترافیک ارگانیک سایت خود آگاه باشید.

نظارت بر برندینگ

Semrush به تازگی قابلیت نظارت برندینگ را به ابزارهای خود اضافه کرده است. این ابزار به کاربران نشان میدهد که در چه سایت هایی به آن ها اشاره شده است. در نتیجه میتواند روی استراتژی بک لینک گیری شما تاثیر به سزایی داشته باشد.

یافتن کلمات کلیدی

یکی دیگر از قابلیت های سمراش، کمک به یافتن کلمه کلیدی درست است. همانطور که میدانید، پیدا کردن و استفاده از کلمه کلیدی صحیح، میتواند در سئو خیلی مهم و تاثیرگذار باشد. ابزارهای بسیاری نیز به همین منظور در دنیای وب موجود هستند اما Semrush میتواند گزینه بسیار کاربردی و کاملی برای رفع نیاز شما در این زمینه باشد.

استفاده از Semrush برای بک لینک گرفتن

بک لینک ها میتوانند ترافیک زیاد و مفیدی را به سمت سایت شما هدایت کنند. در نتیجه یافتن وب سایتی که برای لینک دهی به شما گزینه خوبی باشد، فرایند مهمی است که Srmrush شما را در آن راهنمایی خواهد کرد. با استفاده از سمراش میتوانید استراتژی لینک سازی خود را بررسی کنید و با تجزیه و تحلیل رقبا و سایت های دیگر، بهترین گزینه ها را برای دریافت بک لینک انتخاب کنید.

semrush

هزینه Semrush چقدر است؟

به عقیده اکثر افراد، Semrush بیش از اندازه گران است و تفاوت دیگری جز این با ابزارهای مشابه خود ندارد! درحالی که قیمت نسبتا بالای سمراش به دلیل گسترده تر بودن قابلیت هایی است که به کاربران خود ارائه میدهد. درست است که این ابزار بر خلاف بسیاری از ابزارهای سئو رایگان نیست اما توانایی این را دارد که شما را از اکثر آن ها بی نیاز کرده و یک تنه خواسته های شما را برآورده کند.

سخن پایانی

با هم دیدی که ابزار Semrush با داشتن امکانات و قابلیت های بسیار، چقدر میتواند شما را در مسیر سئو و بهینه سازی سایت یاری کند. اغلب هزینه این ابزار است که مانع انتخاب شدن آن توسط تحلیل گران و سئو کارها میشود. با این حال شما آموختید که این ابزار تا چه حد میتواند کاربردی باشد.