سئو خارجی چیست؟ احتمالا شما هم به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش بوده اید که گذرتان به این مقاله افتاده است. قبل از این که وارد بحث جذاب سئو خارجی شویم؛ لازم است بدانید هدف گوگل این است که کاربران را به بهترین و مرتبط ترین نتایج برساند. حالا سوال من از شما این است که گوگل از کجا می فهمد که بهترین و مرتبط ترین نتایج کدام سایت ها هستند؟

باید خدمتتان بگویم که گوگل هم برای ارزیابی اعتبار یک سایت دقیقا مانند یک انسان در بین مردم راه می افتد و با پرس و جو و سوال از سایر سایت ها و بررسی رقبای مختلف اعتبار سایت شما را بررسی می کند. این اعتبار در نزد گوگل بخشی به اقداماتی که شما درون سایتتان انجام می دهید بر میگردد و بخشی از آن به اقداماتی که خارج از سایتتان برای افزایش اعتبار انجام می دهید. در این مقاله قصد داریم درباره ی بخش دوم یعنی اقدامات خارج از سایتتان یا همان سئوی آف پیج صحبت کنیم.
پس اگر شما هم علاقه دارید درباره ی موضوع سئو خارجی بیشتر بدانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سئو خارجی سایت چیست؟

سئوی آف پیج یا همان سئو خارجی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در خارج از سایت شما و برای بهبود رتبه ی شما در موتورهای جست و جو انجام می شود. حالا منظورمان از خارج از سایت خودمان کجاست؟
در جواب باید خدمتتان بگویم که هر گونه اقدامی که در انواع شبکه های اجتماعی یا سایت های دیگر حرفی از برندمان بزنیم و اشاره ای به وبسایتمان کنیم با این کار اعتبار خود را نزد گوگل بالا میبریم و به گوگل سیگنال می دهیم که ما مثلا خیلی سایت مهمی هستیم که در سایت های دیگر از برند ما حرف زده می شود.

آشنایی با سئو خارجی

دلایل اهمیت سئوی خارجی

جالب است بدانید که گوگل کتابچه ای برای ارزیابان خود منتشر کرده است و در آن به صراحت گفته است که تخصص اعتبار و قابل اعتماد بودن برند وبسایت؛ نقش بسیار مهمی را در رتبه بندی وبسایت و بحث سئو برایش ایفا می کند. ما طبق تجربه و تحقیقات فراوانمان فهمیده ایم که گوگل حدود ۲۰۰ فاکتور مهم را برای ارزیابی وبسایت ها و تعیین رتبه در نظر می گیرد که تقریبا نیمی از این عوامل به مباحث سئو داخلی و نیمی از آن به سئو خارجی مربوط هستند.
تحقیقات نشان داده اند که گوگل بر مبنای این ۲۰۰ فاکتور تصمیم می گیرد که کدام سایت در چه جایگاهی به کاربران نمایش داده شود. پس حالا که متوجه شدیم سئو خارجی چه اهمیتی برای گوگل در رتبه بندی دارد وقت آن است که قدم را از این مرحله نیز فراتر بگذاریم و بدانیم برای بهینه سازی سئو خارجی وبسایت بهتر است چه اقداماتی انجام دهیم.

تکنیک های سئو خارجی وبسایت

بسیاری از سئو کاران تازه وارد هستند که فکر می کنند سئو خارجی فقط در بک لینک گرفتن از سایت های دیگر به وبسایت مورد نظر خلاصه می شود. اما سئوی خارجی دریایی است که قضیه ی بک لینک گرفتن فقط بخش بسیار کوچکی از آن به شمار می آید.
تفکر اشتبه دیگری که درباره ی سئو خارجی وجود دارد این است که بعضی سئو کارها فکر می کنند اگر ما تعددا هزاران هزار بک لینک بگیریم و به سایت مورد نظرمان بدهیم سایتمان به رتبه ی یک می رسد.
حالا برگردیم سر بحث خودمان؛ برای off page SEO  تکنیک های بسیار زیادی وجود دارد که اگر بخواهیم همه ی این تکنیک ها را در این مقاله بیاوریم هم مقاله از حوصله ی شما خارج می شود هم این که بیشتر از این که کمکتان کنیم سردرگمتان می کنیم.
پس در این بخش شما را به سه دسته بندی اصلی سئو خارجی آشنا می کنیم:

 • بک لینک سازی
 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • local seo
 • سوشال سیگنال ها

آشنایی با سئو خارجی

مقایسه سئوی خارجی و سئوی داخلی

سئو خارجی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در خارج از سایت شما و برای بالا بردن اعتبار شما انجام می شود. برای مثال نام برند شما در چندین سایت دیگر برده می شود یا در چند تالار گفت و گو یا همان فروم ها از خدمات شما صحبت می شود و به سایت شما لینک داده می شود.
در مقابل آن سئوی داخلی یا on page seo به مجمموعه اقداماتی گفته می شود که به منظور بهینه سازی وبسایت انجام می پذیرد. در حقیقت شما در سئوی داخلی تلاش بر این دارید که با بهینه سازی تمامی عوامل وبسایت رتبه ی بالاتری را در دسته بندی گوگل بگیرید.
در ادامه قرار است در یک نگاه کوتاه بفهمیم که سئو داخلی و خارجی برای وبسایت ما چه میکنند؟

سئو داخلی

 • بالا بردن کیفیت محتوا
 • بهبود ساختار مقاله
 • بهبود ویژگی های بصری و تصاویر مقاله
 • توزیع مناسب کلمات کلیدی
 • افزودن و بهینه سازی محتوای چند رسانه ای صفحات
 • لینک سازی داخلی صفحات
 • بهبود متاتگ ها

سئو خارجی

 • ایجاد سوشال سیگنال ها
 • ساختار بک لینک ها
 • بهبود وضعیت سرچ برند
 • توجه به E-A-T

کلام پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با مفهوم off page SEO آشنا کنیم و از دلایل اهمیت این موضوع برایتان بگوییم. سئو خارجی مجموعه اقداماتی است که در خارج از سایت ما و در شبکه های اجتماعی یا سایر سایت ها انجام می شود و به سایت ما اعتبار می بخشد. همچنین در ادامه ی مقاله گوشه نگاهی هم به سوی داخلی انداختیم و متوجه تفاوت های آن با سئوی خارجی شدیم. البته اگر علاقه دارید که درباره ی سئو خارجی بیشتر بدانید بهتر است به مقاله ی سئوی آن پیج ما مراجعه کنید.
دوستان عزیز من فراموش نکنید که سایت شما در هر مرحله ای که باشد؛ متخصصان جیمکس در خدمت شما هستند که بتوانید از لحاظ سئو سایت خود را بهینه سازی کنید و با ظاهر شدن در نتایج اولیه ی گوگل تعداد تماس های خود را به حداکثر برسانید.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.