جست و جوی محلی برای کسب و کارهای کوچک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طبق آمار و ارقام ۴۶٪ از افرادی که در گوگل جست و جو می کنند به دنبال کسب اطلاعات محلی هستند. اگر شما کسب و کارتان را از لحاظ سئو محلی بهینه سازی نکرده اید از همین الان بدانید که دارید تعداد زیادی از کاربران با پتانسیل خود را از دست می دهید.
سئو محلی این فرصت را در اختیار شما می گذارد تا با در معرض نمایش گذاشتن وبسایت خود برای مردم محلی؛ تعداد ورودی های و خریداران خود را افزایش دهید.
ما در این مقاله تصمیم داریم با هم بفهمیم لوکال سئو چیست و چه ویژگی هایی دارد و چه کارهایی می توانیم برای وبسایتمان انجام دهیم تا SEO بهینه تری داشته باشیم.
پس اگر به دنبال این هستید که خریداران محلی به مغازه ی شما سرازیر شوند تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

لوکال سئو یا سئو محلی چیست؟

لوکال سئو یا همان سئو محلی به معنی بهینه سازی کسب و کار شما برای نمایش بهتر در موتورهای جست و جو است. در گوگل لوکال سئو به معنای این است که کسب و کار شما جایگاه بالاتری را در نتایج جست و جو داشته باشد و با ظاهر شدن در رنک های بالاتر به شما کمک کند تا افراد بیشتری کسب و کار شما را ببینند و به شما سر بزنند. همچنین سئو محلی به شما کمک می کند تا درصد نمایش بهتر و بالاتری در نتیجه ی جست و جوی عبارت های مربوطه به کسب و کارتان را داشته باشید.
به آخرین باری فکر کنید که به دنبال خرید چیزی بوده اید یا چیزی لازم داشته اید و نمی دانستید که از کجا باید آن را تهیه کنید.
بگذارید برایتان مثالی بزنم: مثلا فرض کنید به دنبال خرید کفش مردانه بوده اید! ماموریت گوگل و هر موتور جست و جوی دیگری این است که بتواند در کوتاهترین زمان شما را به آنچه که دنبالش می گردید برساند. در چنین شرایطی که شما به دنبال چیزی هستید و گوگل حس می کند که نشان دادن نتایجی که نزدیک محل شماست می تواند کمک شایانی به شما کند؛ آن باکس دوست داشتنی لوکال سرچ در بالای نتایج دیگر برای شما ظاهر می شود و گوگل نتایجی را به شما نمایش می دهد که از لحاظ مکانی به شما نزدیک هستند.
تازه گوگل به دادن اطلاعات محلی اکتفا نمی کند و به محض این که بفهمد نیاز شما یک نیاز محلی است و به دنبال کسب و کارهای محلی هستید با دادن اطلاعات بیشتر از جمله امتیاز آن کسب و کار محلی نظرات افراد درباره ی آن کسب و کار و آدرس آن کسب و کار روی نقشه کمک بیشتری به شما می کند.
برای مثال فرض کنید شما به دنبال رستوران های مکزیکی باز در محل اطرافتان می گردید. در این شرایط با سرچ کلمه ی رستوران های مکزیکی که باز هستند می توانید لیست عریض و طویلی از لیست رستوران ها را به همراه ساعات کارشان و لوکیشن و نظرات پیشنهادی مشتریان قبلی را برای آن بخوانید.

سئو محلی یا لوکال

چرا لوکال سئو برای ما اهمیت دارد؟

در این بخش از مقاله تصمیم داریم با هم تعدادی از دلایلی که نشان می دهد لوکال سئو برای ما مهم است را بررسی کنیم و با هم بدانیم که چرا لوکال سئو برای ما اهمیت دارد.

  • طبق تحقیقات گوگل ۷۶٪ از افرادی که در تلفن همراه خود به دنبال یک کسب و کار محلی می گردند در عرض ۲۴ ساعت از آن کسب و کار بازدید می کنند و ۲۸٪ از این جست و جوها منجر به خرید نهایی می شود.
  • طبق تحقیقات گوگل ۳۰٪ از همه ی سرچ ها مرتبط با سرچ های مکانی هستند.
  • ۶۱٪ از افرادی که به صورت روزانه در گوگل سرچ می کنند بیان کرده اند که هر روز به صورت محلی جستجو می کنند.
  • یک نظرسنجی سئو محلی اخیرا نشان داده است که 82 درصد از کاربران در طول یک جستجوی محلی  نظرات آنلاین کسب‌ و کارها را می‌خوانند و قبل از تصمیم‌گیری، نزدیک به 14 دقیقه را صرف این کار می‌کنند.
  • ۸۶٪ از کاربران برای یافتن لوکیشن مکانی یک کسب و کار از گوگل مپ استفاده می کنند.
  • بیش از نیمی از افرادی که در گوگل جست و جو می کنند و به دنبال مکان کسب و کاری می گردند از تلفن های همراهشان برای جست و جو استفاده می کنند.

سئو محلی یا لوکال

نحوه ی رتبه دهی گوگل برای لوکال سئوی کسب و کارهای محلی

حقیقتش را بخواهید گوگل راز الگوریتم بندی کسب و کارهای محلی را در لوکال سئو محفوظ نگه داشته است و تا به حال کسی بیانیه ای رسمی از گوگل مبنی بر اینکه سیستم رتبه بندی لوکال سئو به چه شکل است دریافت نکرده است. اما ما بر اساس آزمون و خطای روش های موجود به نتایجی دست پیدا کرده ایم که در این بخش آن ها را با شما در میان می گذاریم.

  • میزان مرتبط بودن: اطلاعات کامل و دقیق کسب و کار را اضافه کنید تا به Google کمک کنید تا کسب و کار شما را بهتر درک کند و شما را با جستجوهای مرتبط مطابقت دهد. هر چقدر شما اطلاعات بیشتری از کسب و کار خود در اختیار گوگل بگذارید گوگل شانس شما را برای نمایش به دیگر مخاطبان بیشتر خواهد کرد.
  • فاصله و دوری و نزدیکی: یکی از اصلی ترین موارد موثر در سئو محلی این است که مکان کسب و کار شما چقدر با مکان کاربر فاصله دارد. در این بخش گوگل بیان می کند که اگر اطلاعات دقیقی از موقعیت مکانی کاربر نداشته باشد با استفاده از اطلاعاتی که درباره ی  او دارد فاصله ی مکانی او را تخمین می زند و نتایج را به او نشان می دهد.
  • میزان شناخته شدن کسب و کار: این مورد یکی از پیچیده ترین مواردی است که گوگل در رتبه بندی لوکال سئو آن را در نظر می گیرد زیرا از المان هایی استفاده می کند که حتی ممکن است آفلاین باشند. گوگل با این مورد سعی دارد میزان شناخته شدن و مقبولیت کسب و کار را در جنبه های مختلف بسنجد و در صورت وجود رضایت مشتری های پیشین آن را به کاربران جدید نشان دهد.

کلام پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با مفاهیم لوکال سئو آشنا کنیم. در وهله ی اول متوجه شدیم که لوکال سئو چیست و بهبود آن چه تاثیری ممکن است بر سایت شما داشته باشد. بعد هم متوجه شدیم که چرا لوکال سئو برای گوگل دارای اهمیت است و در نهایت نیز روش های بهبود سایت برای لوکال سئو را یاد گرفتیم.
فراموش نکنید که تیم سئوکاران حرفه ای جیمکس ادز همواره در کنار شما هستند تا به شما کمک کنند وبسایت بهینه تری داشته باشید. همچنین ما در شرکت جیمکس ادز یک دپارتمان تخصصی برای اقدامات بهینه سازی لوکال سئو داریم و می توانیم در این مسیر به شما کمک کنیم. پس می توانید همین حالا با ما تماس بگیرید و از خدمات مشاوره رایگان کارشناسان متخصص ما استفاده کنید.
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید 🙂