سئو سایت مهارتی است که شما در چندین هفته می توانید اصول آن را یاد بگیرید اما سال ها زمان نیاز دارید تا یک سئوکار خبره شوید. در این مقاله تصمیم داریم تعدادی از رایج ترین اشتباهات سئو را با یکدیگر بررسی کنیم و با شناخت آن ها از تکرار دوباره شان در فرآیند سئوی سایتمان جلوگیری کنیم. بسیاری از اشتباهات سئو اشتباهاتی هستند که افراد ناخواسته آن ها را انجام می دهند و نمی دانند که عواقب این اشتباه برای سایتشان چه خواهد بود!
برای مثال فرض کنید شما یک پروژه سئو دارید که از ابتدا آن را شروع کرده اید و برای آن تحقیق کلمات کلیدی انجام داده اید؛ کلمات را دسته بندی کرده و برای این کلمات تولید محتوای مناسب انجام داده اید. سپس به موضوع سئوی خارجی پرداخته اید و با خرید بک لینک تلاش کرده اید تا رتبه ی سایت خود را در موتور های جست و جو بالا بیاورید. اما پس از مدتی سایت شما به صفحه ی دوم می آید و همانجا می ماند و دیگر نمی توانید آن را به رتبه های بالاتر بیاورید. در این حالت احتمالا شما مرتکب یکی از رایج ترین اشتباهات سئو شده اید که در این مقاله تصمیم داریم به آن بپردازیم.
پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

محتوای تکراری یا کم

حتما تا به حال بارها این جمله را شنیده اید که : محتوا پادشاه است.
درست است که ترفندهای سئو داخلی و خارجی بسیازی برای بهینه سازی سایت وجود دارد اما همیشه مهمترین آن ها محتوا بوده است. پس اگر محتوای تکراری یا کم در صفحه یتان به کار ببرید مطمئن باشید که دارید مرتکب یکی از بدترین اشتباهات سئو می شوید.
خزنده های گوگل نوع صفحه را با بررسی محتوای آن متوجه می شوند و اگر شما محتوا به میزان کافی در صفحه تان نگذاشته باشید یا آن را برای کلمات کلیدیتان به درستی بهینه سازی نکرده باشید هرچقدر بروید رپورتاژ منتشر کنید یا از این سایت و آن سایت بک لینک بگیرید مطمئن باشید که هیچ گاه نمی توانید رتبه ی خوبی در رنک های گوگل بگیرید.

بیشترین استباهات سئو

استفاده نکردن از محتوای چند رسانه ای

همانطور که قبل تر هم خدمتتان گفتیم؛ محتوا پادشاه است و جز مهم ترین اجزای سئو به شمار می رود. اما شما باید به این نکته توجه داشته باشید که محتوا فقط شامل متن نیست و ممکن است شما از هر عکس ویدیو فایل صوتی و … دیگری به عنوان محتوا در صفحاتتان استفاده کنید.
استفاده از محتوای چند رسانه ای نه تنها کیفیت صفحات شما را بالا می بردبلکه در فرآیند ارزیابی گوگل نیز رتبه ی بالاتری از گوگل می گیرید. زیرا صفحات شما نسبت به صفحات رقبایتان دارای محتوای جامع تری است و گوگل روی آن بیشتر حساب می کند. البته حتما به بهینه سازی عکس های سایت خود دقت کنید

نداشتن توضیحات متا

توضیحات متا که شامل دو بخش متاتایتل و متادیسکریپشن است؛ اولین چیزی است که از صفحه ی شما به چشم مخاطبتان می آید. اگر شما از عنوان های کلیدی و کلمات ترغیب کننده در توضیحات متایتان استفاده نکرده باشید مرتکب یکی از اشتباهات سئو شده اید و شانس خود را برای این که کاربر روی شما کلیک کند عملا از دست می دهید. بنابراین سعی کنید از عباراتی استفاده کنید که کاربر را ترغیب به کلیک روی مقاله ی شما کند و از طرفی حواستان باشد که متاتایتل و متادیسکریپشن شما با استانداردهای سئویی همخوانی داشته باشند.

لینک سازی نادرست

لینک سازی خارجی یکی از مهمترین بخش های سئو خارجی است و شامل کارهایی مانند ساخت PBN منتشر کردن رپورتاژ و ساخت لینک های خارجی و ارجاع دادن به سایت مورد نظر است. توجه داشته باشید این تکنیک ها زمانی باعث بهبود سایت شما می شوند که مطابق استانداردهای لازم انجام شده باشند و زیاده روی کردن و برخورد غیر اصولی در ساخت این لینک ها؛ ممکن است منجر به جریمه شدن و خسارت به سایت شما شود. درواقع اگر اصولی کار نکنید ممکن است در همین میان وارد حوزه اشتباهات سئو شوید!

اشتباهات ریدایرکت صفحات

ریدایرکت به صفحات اشتباه یکی از مرگبارترین اشتباهات سئو بسیاری از سئوکارها متاسفانه مرتکب آن می شوند و سایت خود را نابود می کنند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما تعداد بسیار زیادی از صفحات را حذف می کنید یا در حال انتقال سایت از دامنه ای به دامنه ی دیگر هستید و همین اتفاق منجر به این می شود که صفحاتتان را به مقاصد نادرست ریدایرکت کنید. جالب است بدانید که گوگل به تک تک صفحات با توجه به کلمه کلیدی و بهینه بودن صفحه یک اعتبار لینک می دهد و اگر شما صفحه را به صفحه ی نادرستی ریدایرکت کنید عملا اعتبار لینک خود را نابود کرده اید.
بنابراین اگر این بار مجبور به حذف یا انتقال صفحه ای شدید حتما حواستان باشد صفحه ی پیشین را به صفحه ی مرتبط جایگزین ریدایرکت کنید که اعتبار صفحه را از دست ندهید.
اگر صفحه ی جایگزین در دسترس نبود صفحه را به دسته بندی پدر خود ریدایرکت کنید و در بدترین حالت ممکن آن را به صفحه اصلی ریدایرکت کنید و نگذارید که اعتبار لینکتان از دست برود.

رایج ترین اشتباهات سئو

کلام پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با مورد از رایج ترین و بیشترین اشتباهات سئو آشنا کنیم. قطعا تعداد بسیار بیشتری از این اشتباهات وجود دارد که در دنیای واقعی سئوکاران مرتکب آن ها می شوند پس ما در این مقاله ادعایی نداریم که توانسته ایم تمامی اشتباهات رایج سئو را پوشش دهیم. اگر در جایگاه یک سئو کار این مقاله را خوانده اید سعی کنید این خطاها را به خاطر بسپارید تا دوباره مرتکب آن ها نشوید و اگر در جایگاه دیجیتال مارکتر یا صاحب بیزنس یا کسی که خدمات سئو انجام میدهد این مقاله را خوانده اید موارد این مقاله را با سئوکارتان در میان بگذارید تا از بروز دوباره ی این اشتباهات جلوگیری فرمایید.
توصیه ی تیم جیمکس ادز به شما این سات که با بهینه سازی سئوی داخلی وبسایتان و تهیه لندینگ هایی که با استانداردهای گوگل سازگاری داشته باشد مهمترین قدم ها را در جهت سئو سایتان بردارید. سپس با تولید منظم محتوای باکیفیت و لینک سازی داخلی و سایر تکنیک های سئوی داخلی و خارجی سعی کنید که در نتایج گوگل رتبه ی بالاتری را کسب کنید.
فراموش نکنید که در این مسیر تیم حرفه ای جیمکس همواره همراه شما خواهد بود.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.