CDN مخفف عبارت content delivery network میباشد. ممکن است این مفهوم را با عنوان شبکه توزیع محتوا نیز بشناسید. در این مقاله از جیمکس میخواهیم شما را با CDN ، کاربرد، مزایا و تاثیر آن آشنا کنیم. میخواهیم با هم ببینیم که اگر از شبکه توزیع محتوا استفاده کنیم و آن را روی وب سایت خود فعال کنیم چه اتفاقی می افتد؟

شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست؟

ما به عنوان یک شخص صاحب وب سایت طبیعتا از یک سرور اصلی برای این وب سایت استفاده میکنیم که میتواند در هر نقطه ای از دنیا باشد. حالا تصور کنید شما یک وب سایت دارید که سرور اصلی آن در کشور آلمان قرار دارد و کاربران از ایران قصد ورود به وب سایت شما را دارند. در این صورت درخواست های زیادی از سمت کاربر ایرانی به سمت سرور آلمانی شما ارسال و میشود و طبیعتا پاسخ این درخواست ها نیز باید از سمت سرور به کاربر برسد. این فاصله مکانی میتواند سبب کاهش سرعت انتقال اطلاعات شود و تاثیرات منفی زیادی بر روی وب سایت شما داشته باشد.

نقش شبکه توزیع محتوا یا همان CDN این است که از تمامی اطلاعات دانلود شونده سایت شما، شامل تصاویر، فایل های CSS و… کپی میگیرد و آن ها را بر روی سرورهای مختلفی که در سرتاسر جهان توزیع شده اند نگهداری میکند. حالا اگر کاربری قصد ورود به وب سایت شما را داشته باشد و درخواستی به سمت آن ارسال کند، پاسخ این درخواست از نزدیک ترین سروری که وجود دارد به سمت کاربر فرستاده میشود. به این ترتیب با کاهس فاصله، سرعت انتقال دیتا بالاتر میرود.

شبکه توزیع محتوا یا CDN

مزایای CDN

استفاده از CDN مزایای بسیاری برای یک وب سایت خواهد داشت که به چند مورد از آن ها اشاره میکنیم.

افزایش سرعت

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، با کمک سرورهای CDN فاصله بین کاربر و سرور کمتر از حالت معمول میشود و این موضوع سبب افزایش سرعت انتقال داده های بین کلاینت و سرور خواهد شد. قطعا سرعت انتقال دیتا بین دو کشور همسایه خیلی کمتر است تا اینکه دیتا بین دو کشوری که در دو قاره متفاوت قرار دارند منتقل شود.

صرفه جویی در هزینه

با استفاده از شبکه توزیع محتوا، درخواست هایی که به سمت سرور اصلی فرستاده میشوند کمتر میشوند. در نتیجه پهنای باندی که نیاز دارید نیز کمتر میشود و هزینه های شما برای افزایش پهنای باند بسیار کاهش میابد.

بهبود سئو سایت

یکی از موارد تاثیرگذار بر سئو و رتبه سایت در گوگل و دیگر موتورهای جستجو، سرعت پاسخگویی سرور سایت است و با کمک شبکه توزیع محتوا یا سرورهای CDN این موضوع محقق میشود. سرعت پاسخگویی سرور شما بالا میرود، تجربه کاربری بهبود میابد و موتورهای جستجو به شما رتبه بهتری میدهند.

کاهش احتمال قطعی سرور

با قطع شدن سرور اصلی سایت شما داون میشود و این باعث از دست دادن مشتریان و حتی سبب کاهش رتبه سایت میشود! اما اگر از شبکه توزیع محتوا استفاده کنید، سرورهای CDN در صورت قطعی سرور اصلی، از آخرین کپی خود استفاده میکنند و به کاربر پاسخ میدهند. به این ترتیب کاربر اصلا متوجه قطعی سرور شما نمیشود.

معایب CDN

استفاده از سرورهای CDN علاوه بر مزایای بسیاری که دارند، معایبی نیز دارند که بهتر است از آن ها آگاه باشید.

نتیجه معکوس برای هاست داخلی

پیشنهاد ما این است که اگر هاست وب سایت شما یک سرور ایرانی است و خود سایت و کاربرانش نیز ایرانی هستند، از CDN استفاده نکنید. چرا؟ چون در این صورت وقتی کاربر از ایران درخواست خود را میفرستد، به جای اینکه سرور اصلی یا همان سرور داخلی پاسخش را بدهد، سرور CDN که در کشور همسایه است پاسخ میدهد. یعنی به جای کاهش فاصله و زمان انتقال داده، آن را افزایش دادید!!

تاثیر CDN بر امنیت

مشکلات احتمالی در کش (cache)

وقتی شما از شبکه توزیع محتوا استفاده میکنید، از اطلاعات سرور اصلی شما کپی گرفته میشود و این کار کمی زمان میبرد. ممکن است برخی تغییراتی که شما در سرور اصلی اعمال کرده اید هنوز توسط سرورهای CDN ثبت نشده باشند و اطلاعاتشان آپدیت نشده باشد.

تاثیر CDN در امنیت سایت

کمک به امنیت وب سایت هم یکی از مزایای بسیار مهم شبکه توزیع محتواست. حتی خیلی از سازمان ها از CDN استفاده میکنند فقط چون برای امنیت آن ها مفید خواهد بود. چون این سرورها داده ها را به صورت واسطه ای منتقل میکنند، امنیت سایت بسیار بالا میرود. استفاده از سرورهای CDN میتواند از حملات DDOS نیز جلوگیری کند. خودتان قضاوت کنید. از کار انداختن یک سرور واحد راحت تر است یا چند سرور؟ حتی اگر شخصی پس از تلاش بسیار بتواند یکی از این سرورها را از کار بیندازد، سرور بعدی به سرعت جایگزین آن میشود. درضمن باید بدانید که استفاده از CDN حتی یافتن سرور اصلی را نیز برای شخص حمله کننده بسیار سخت میکند. چرا که پاسخ های دریافتی او از سمت سرورهای دیگری خواهند بود.

شبکه های توزیع محتوای محبوب

دو مورد از محبوب ترین CDN ها در ایران:

  • Cloudflare: میتوانید از این CDN به صورت رایگان استفاده کنید. در اکثر نقاط دنیا سرور دارد و یکی از بهترین گزینه ها است.
  • ابرآروان: جدا از اینکه در ایران چند سرور مختلف دارد، در کشورهای خارجی نیز سرورهایی دارد. معمولا سازمان های بسیار بزرگ مثل دیجی کالا از این CDN استفاده میکنند و برای سازمان های کوچک گزینه خیلی مناسبی نخواهد بود.

سخن پایانی

تلاش کردیم در این مقاله خیلی مختصر شما را با CDN ها و مزایای آن آشنا کنیم. شبکه توزیع محتوا علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر امنیت و سرعت سایت میگذارند، میتوانند سبب بهبود سئو وب سایت شوند و به ارتقای رتبه آن کمک کند.