مدت زیادی از انتشار آخرین آپدیت های یوتیوب در قوانینش نمی گذرد! یوتیوب در آخرین بیانیه های آپدیت خود تغییرات قابل توجهی را در برنامه ی کسب درآمد تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب منتشر کرده است. اگر به آخرین آپدیت های یوتیوب سر زده باشید؛ احتمالا با این موارد آپدیت روبرو شده اید. در این آپدیت ها راه های جدیدی برای کسب درآمد از ویدیوهای اصلی شورت ویدیوها و قوانین کپی رایت موزیک های یوتیوب تغییر کرده است. در این مقاله تصمیم داریم ۴ مورد از آپدیت های یوتیوب را که به شما کمک می کنند تا سریعتر مانیتایز شویم را بررسی کنیم. پس اگر شما هم صاحب یک کانال کوچک یوتیوب هستید و به دنبال راه هایی هستید تا هرچه زودتر از کانال یوتیوب خود به درآمد برسید؛ این مقاله دقیقا برای شما نوشته شده است. پس تا انتهای آن همراه ما بمانید. 

 ۱. آپدیت های یوتیوب برای کسب درآمد از شورت ویدیوهای یوتیوب

این آپدیت یکی از جذابترین بخش های آپدیت امسال یوتیوب بود که در موارد زیر به صورت خلاصه آن را خدمتتان عرض میکنم

  • سازندگانی که شورت ویدیو های پرطرفدار می سازند به صورت ماهیانه یک جایزه ارزشمند دریافت می کنند. مقدار این جایزه می تواند از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار متغیر باشد. مقدار پاداش بستگی به میزان بازدیدهای یک سازنده دارد. معمولا برای کسب چند صد دلار در ماه از شورت ویدیوها میلیون بازدید لازم است از آن ویدیوی کوتاه انجام پذیرد. 
  • تا چند وقت پیش بازدید های یوتیوب شورت نه شامل کسب درآمد می شد نه در برنامه های مانتیاز شدن کانال کاربران تاثیر خاصی داشت.
  • اما در سال ۲۰۲۳ یوتیوب با انتشار آپدیتی سعی کرد که بازدید های شورت ویدیوها را هم در برنامه های درآمدزایی کانال درگیر کند. به این شکل که اگر یوتیوبری در طی ۹۰ روز به ۱۰۰۰ مشترک و ۱۰ میلیون بازدید از ویدیوهای شورت یوتیوب دست پیدا کند کانالش در اسرع وقت مانیتایز خواهد شد.
  • این در حقیقت مسیر جایگزینی برای شرط ۴۰۰۰ ساعت و ۱۰۰۰ سابسکرایبر خواهد بود و یوتیوبر کافیست به یکی از این شرایط دست پیدا کند تا کانالش مانیتایز شود.
  • پس از مانیتایز شدن کانالتان به وسیله ی شورت ویدیوها؛ به همه ی ابزارهای کسب درآمد از یوتیوب هم دست خواهید داشت و مانیتایز شدن به این روش هیچ تفاوتی در مسیر و فرآیند شما با سایر یوتیوبرهای ایجاد نمی کند. یعنی شما هم می توانید از ویدیوهای طولانی کسب درآمد کنید و از تمامی امکاناتی که کانال های مانیتایز شده برخوردارند بهره مند شوید.

سریعتر مانیتایز شدن

۲. اشتراک درآمد با یوتیوب شورت ها

از سال ۲۰۰۷ یوتیوب درآمد تبلیغاتی خود را با سایر سازندگان به اشتراک گذاشته است. این تقسیم به این شکل است که سازنده ی ویدیو ۵۵٪ از حق تبلیغ را میگیرد (که به نفع سازنده است) و ۴۵٪ باقیمانده سهم یوتیوب است.
تا قبل از سال ۲۰۲۳ این مدل درآمدزایی فقط برای ویدیوهای طولانی یوتیوب وجود داشت و فقط شامل این نوع از ویدیو ها می شد. اما در سال ۲۰۲۳ یوتیوب با انتشار آپدیتی این اشتراک درآمد را به ویدیوهای شورت یوتیوب نیز اختصاص خواهد داد. طبق این آپدیت ۴۵٪ از درآمد تبلیغاتی حاصل از ویدیوهای کوتاه یوتیوب به سازنده اختصاص پیدا خواهد کرد و یوتیوب ۵۵٪ بقیه ی درآمد را برای خودش خواهد برداشت.

۳. سخت گیری کمتر در مانیتایز شدن کانال های کوچک

این آپدیت یوتیوب خبر خوبی برای کانال های کوچک محسوب می شود. یوتیوب تصمیم دارد شرایط مانیتایز شدن را برای کانال های کوچکتر کمی راحت تر کند. طبق آپدیت هایی که به دست ما رسیده یوتیوب شرط ۵۰۰ سابسکرایبر و ۳۰۰۰ ساعت تماشای ویدیو را برای باز کردن شرایط جدید برای کاربر قرار داده است. یعنی یوتیوبر داستان ما برای دستیابی به یوتیوب کامونیتی؛ سوپر چت و سایر امکانات را که باید برای دسترسی به آن ها تا مانیتایز شدن (۱۰۰۰ سابسکرایبر و ۴۰۰۰ ساعت ویدیوی تماشا شده) صبر می کرد الان و بعد از آپدیت ۲۰۲۳ یوتیوب می تواند تنها با داشتن ۵۰۰ سابسکرایبر و ۳۰۰۰ ساعت ویدیوی تماشا شده داشته باشد.

درآمد با یوتیوب شورت

۴. کسب درآمد از ویدیوهای با موزیک های دارای حق کپی رایت

گذاشتن آهنگ بر روی ویدیوی یوتیوبتان خیلی سخت تر از آن چیزی است که حتی تصورش را می کنید.شما در هنگام انتخاب آهنگ باید به چیزی فراتر از جذاب بودن و وایرال شدن ویدیویتان با آن آهنگ فکر کنید؛ اگر نه یوتیوب انتشار ویدیوی شما را دچار مشکل خواهد کرد. آهنگی که برای ویدیوهای یوتیوبتان انتخاب می کنید باید دارای حقوق کپی رایت باشد تا شما بتوانید از آن استفاده کنید اگر نه یوتیوب بخشی از درآمدتان را به بهانه ی حق و حقوق کپی رایت آن موسیقی از درآمد نهاییتان کم خواهد کرد. به دلیل گذاشتن چنین قوانین سفت و سختی هیچ کدام از سازنده ها تا چند وقت پیش اجازه ی استفاده از موسیقی خاصی قبل از خرید قانون کپی رایت آن را نداشتند. اما در سال ۲۰۲۳ یوتیوب با انتشار بخش Creator Music کار سازندگان را برای پیدا کردن آهنگ های مناسب برای ویدیوهایشان راحت تر کرده است.
این افزونه این امکان را به سازندگان خواهد داد که لایسنس آهنگ مورد نظرشان را خریداری کنند و از آن در ویدیوهای یوتیوبشان استفاده نمایند بدون اینکه دچار مشکل شوند. همچنین یوتیوب در این افزونه تعداد بسیار زیادی آهنگ رایگان دارای کپی رایت را در اختیار سازندگان می گذارد تا سازندگان بتوانند بدون مشکل از این آهنگ ها در ویدیوهایشان استفاده کنند.

 کلام پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با ۴ آپدیت جدید از یوتیوب در سال ۲۰۲۳ آشنا کنیم که فرآیند مانیتایز شدن کانال را برای یوتویبر ها راحت تر کرده است. این آپدیت ها عمدتا درباره ی شورت ویدیوهای یوتیوب بودند و یوتیوب شرایط تشویق کننده ای را برای این ویدیوها در نظر گرفته تا سازندگان را به ساختن این نوع از ویدیو تشویق کند. البته یکی از موارد اصلی آپدیت هم درباره موزیک های مورد استفاده در ویدیوها بود که یوتیوب تجدید نظری در قوانین کپی رایت برای راحت تر کردن کار سازندگان ویدیو؛ کرده است. فراموش نکنید که تیم حرفه ای جیمکس ادز همواره در کنار شماست تا با ارائه ی مشاوره ی تخصصی در خصوص راه های رشد و مانیتایز کانالتان شما را هرچه سریعتر به کسب درآمد دلاری از کانال یوتیوبتان برساند.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

17 راه آسان افزایش بازدید یوتیوب

کانال هایی که هرگز مانیتایز نمیشوند