در طی دو سال اخیر مجموعه ای از آپدیت های مختلف باعث شده اند که بزرگترین ابزار دنیای اینترنت یعنی گوگل، دچار تغییرات عظیمی شود. و حالا آپدیت های اخیر، خبر از دخالت هوش مصنوعی در ساز و کار گوگل را میدهند. دخالتی که در حال حاضر، چندان هم هوشمندانه نیست!

ماجرا را با یک مثال از جامعه انگلیسی زبان وب برایتان میگویم. وقتی کسی درمورد “بررسی تصفیه هوا” سرچ میکند، احتمالا به دنبال محتوایی میگردند که معمولا در وبسایت هایی مثل HouseFresh.com پیدا میشود. این سایت در سال 2020 توسط ژیزل ناوارو و همسرش راه اندازی شد. وبسایتی که محتوای آن بر اساس ده سال تجربه این زوج در زمینه محصولات تصفیه هوای خانگی است. آن ها خانه خود را پر از انواع تصفیه کننده پر کردند و با بررسی های دقیق علمی مقالاتی را در این سایت منتشر کردند، که به خریداران کمک شایانی در تشخیص صحت تبلیغات های مربوطه میکرد.

این وبسایت یک مثال عالی از کسب و کار ناشران مستقلی بود که محتوای درست و دقیق و منحصر به فرد تولید میکنند. یعنی دقیقا همان سبک محتوایی که گوگل میپسندن و به آن رتبه میدهد! طبیعتا با وجود همچین محتوای مفیدی، طولی نکشید که گوگل به عنوان غوا دنیای جستجو در اینترنت، توجه ویژه ای به سایت کرد و رتبه خوبی به آن داد. همین باعث رشد عجیب و دور از انتظار این کسب و کار شد و ژیزل ناوارو به عنوان مدیر آن، برنامه های بزرگی برای آینده آن داشت.

اما متاسفانه در سپتامبر سال 2023 مجموعه آپدیت های جدیدی توسط گوگل ارائه شد که ورق را برگرداند! به شکلی که ناوارو در واکنش به این به روزسانی جدید گفت: «این آپدیت ما را نابود کرد! به شکلی ناگهانی، در نتیجه سرچ تمام عباراتی که قبل تر با سرچ شدنشان، سایت HouseFresh به کاربر نشان داده میشد، مجلات سبک زندگی را به نمایش میگذاشتند! مجلاتی که مشخص است حتی این ابزارهای را تست هم نکرده اند! این مقالات پر از اطلاعاتی هستند که من میدانم کاملا اشتباه هستند.»

آپدیت بعدی گوگل در ماه مارس منتشر شد و اوضاع را از قبل نیز سخت تر کرد. این آپدیت سخت گیرانه گوگل باعث شد هزاران بازدید کننده سایت HouseFresh به صدها نفر برسد و کاهش زیادی را تجربه کند! به همین دلیل ناوارو مجبور شد تا تعداد زیادی از کارکنان خود را اخراج کند و متعقد بود اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، وبسایتش محکوم به نابودی است! با وجود این مشکلات، ناوارو گفت: «میدانم که گوگل به ما یا هرکس دیگری، چیزی بدهکار نیست. اما در این دنیا، گوگل است که مردم را به هر شهر هدایت میکند. اگر روزی تصمیم بگیرد که جاده  منتهی به یک شهر را ببندد، آن شهر نابود میشود. گوگل قدرت زیادی دارد.»

پاسخ هوش مصنوعی گوگل

گوگل معتقد است این تغییرات به نفع همه است!

سخنگوی گوگل به بی بی سی میگوید، این شرکت تنها زمانی تغییراتی را اعتمال میکند که کاملا آن ها را بررسی کرده باشد و از مفید بودن آن برای کاربران مطمئن شده باشد. در ضمن کمپانی گوگل تمام تلاشش را میکند تا به صاحبان وبسایت کمک کند و به آن ها منابع و فرصت لازم را برای بازخورد نسبت به رتبه‌شان در بین سرچ ها میدهد. گوگل کاملا معتقد است که این تغییرات و به روزرسانی ها به نفع دنیای وب هستند و این تازه شروع ماجرا است. هفته گذشته مدیر عامل گوگل در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان این شرکت اعلام کرد که با آپدیت جدید گوگل در آینده ای نزدیک، پاسخ جستجوهای کاربران در گوگل، توسط هوش مصنوعی جمنای به کاربران ارائه میشود. ویژگی ای که در حال حاضر برای کاربران ایالات متحده ارائه شده است.

گوگل اعتقاد دارد که استفاده از هوش مصنوعی برا پاسخ دادن به سرچ کاربران، به جهت اصلاح جستجو و ایجاد تجربه ای هیجان انگیز و مفید با فناوری های مدرن است و مشکلات زیادی را حل خواهد کرد! درحالی که منتقدین باور دارند اوضاع میتواند کاملا برعکس پیش برود! با توجه به اینکه گوگل الگوریتم خود را از یک موتور جستجو به یک موتور جستجو و پاسخ تغییر میدهد، میتوان نتیجه گرفت که این فرایند چیزی در حد انقراض کسب و کارهایی است که محتوای مفید تولید میکنند.

گوگل بر علیه سئو؟!

اصلا دلیل ایجاد این تغییرات چیست؟ گوگل تشخیص داد که دنیای وب مشکل دارد! چرا که این روزها با بهینه سازی وب سایت ها برای موتور جستجو (سئو) میتوان رتبه خوبی از گوگل برای سایت گرفت. یعنی با تکنیک های سئو میتوان رتبه بهتری برای سایت گرفت. گوگل به طور کلی با این موضوع مشکلی نداشت. حتی خودش ابزارها و مشاوره هایی را برای سئو فراهم کرده بود. مشکل از جایی شروع شد که صاحبان وبسایت ها اولویت بیشتری برای موتور جستجو قائل شدند و محتواهای خود را برای جلب رضایت گوگل آماده میکردند؛ نه برای کاربران! گوگل هم تا حالا تمام تلاش خود را کرده است تا این مشکل را حل کند اما همیشه موفق نبوده است!

در سال 2022 گوگل یک آپدیت جدید با عنوان محتوای مفید(Helpful Content) را ارائه کرد که هدفش حذف محتواهایی بود که فقط برای رتبه گرفتن آماده شده اند و دردی از کاربر دوا نمیکنند! به گفته خود گوگل، این الگوریتم 45 درصد از محتواهای بی کیفیت را از نتایج گوگل حذف کرد. پس از آن آپدیت های بعدی را در سپتامبر 2023 و سپس مارس سال جاری منتشر شدند.

افت ترافیک وبسایت ها

با وجود ادعای گوگل مبنی بر سودمند بودن آپدیت های اخیر، بر اساس داده های ابزار SEMrush میتوان دید که سایت هایی مثل مجله نیویورک 32 درصد از ترافیک جستجوی گوگل خود را در 6 ماه اخیر از دست داده اند! دیگر وبسایت هایی که پس از انتشار این آپدیت افت ترافیک داشتند شامل موارد زیر است:

  • com 26 درصد کاهش
  • Urban Dictionary بیش از 50 درصد کاهش
  • com نزدیک 58 درصد کاهش

هرچند شاید این ارقام دقیق نباشند اما وجود افت شدید مورد تایید مسئولین تمامی آن ها بوده است.

در این بین مواردی هم وجود دارند که از الگوریتم جدید سود کرده اند! برای مثال گزارش های SEMrush نشان میدهد که Reddit رشد 126 درصدی داشته است! اما ردیت در این برد تنها نیست و کوئرا و اینستاگرام و لینکدین و ویکی پدیا نیز بعد از آپدیت جدید گوگل، رشد بسیار خوبی داشته اند!

AI overview

گوگل پیرو ترند ها است

با توجه به نتایجی که بالاتر ذکر کردیم، میتوان نتیجه گرفت که گوگل تنها از یک ترند الهام گرفته و آن را دنبال میکند! در چند سال اخیر کاربران نظرات خود را در این پلتفرم ها به اشتراک گذاشته اند و گوگل هم به این نتیجه رسیده است که مردم دوست دارند از دیگران یاد بگیرند. به گفته سخنگویان گوگل، این اقدام و رشد ردیت هیچ پشتوانه برنامه ریزی شده به منظور پیروی از قرارداد خاصی با ردیت ندارد و فقط برای بهبود تجربه کاربری است. اما نباید از این واقعیت غافل شد که رتبه ها در گوگل یک ساز و کار بده و بستانی است. یعنی رتبه ای از یک سایت گرفته میشود تا به سایت دیگری داده شود. پس گوگل آنچنان هم بی طرفانه عمل نمیکند.

آیای هوش مصنوعی بازدید و ترافیک سایت را کم میکند؟

صاحبان وب سایت ها میگویند که بزرگترین مشکلی که با آپدیت و الگوریتم جدید گوگل دارند، پاسخ های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی است. گوگل ادعا میکند که نمایش این پاسخ های تولید شده توسط هوش مصنوعی، برای سایت ها مفید است و ترافیک سایت ها را از سمت گوگل افزایش میدهد و سایت ها کلیک بیشتری دریافت میکنند. با این حال هیچ دیتایی مبنی بر تایید این ادعا منتشر نکرده است و متخصصین سئو نگران تاثیر معکوس این الگوریتم بر وبسایت ها هستند.

وقتی کاربر پاسخ سوالش را از هوش مصنوعی بگیرد، دیگر چه نیازی دارد که وارد سایت شود؟ این همان چیزی است که افراد نگرانش هستند. درضمن عده زیادی از افراد حرفه ای مشاهده کرده اند که پاسخ های ارائه شده توسط هوش مصنوعی در پاسخ به سرچ افراد، اشتباه و سطحی است. اتفاقا گوگل هم تایید میکند که هوش مصنوعی ممکن است جواب اشتباهی بدهد اما به مرور خودش را بهبود میبخشد و بهتر میشود! میگوید که پاسخ های هوش مصنوعی بر اساس وبسایت ها و منابع مختلفی آماده میشوند و تنها یک منبع ندارند. بر اساس این گفته ها، شما میتوانید از یک تگ ویژه در صفحه خود استفاده کنید تا مشخص کنید آیا هوش مصنوعی لینکی به ساید شما بدهد یا خیر. هرچند باید در نظر بگیرید که وقتی مطلبی توسط هوش مصنوعی خوانده شود، از بین بردن آن تقریبا ناممکن میشود!