واقعیت این است که برای پول درآوردن باید پول خرج کنید. شما در دنیای تبلیغات PPC می توانید سرمایه گذاری کنید. در نهایت، شما دلارهای گرانبهایی را خرج می کنید. خبر خوب این است که پلتفرم‌های دیجیتال هزاران داده به ما می‌دهند تا با آن کار کنیم. به کمک متریکهایی مانند هزینه به ازای هر سرنخ تا میتوانیم تشخیص دهیم چه چیزی ارزش پول ما را دارد، چه چیزی ارزش ندارد و چگونه می‌توان بابت هر دلاری که خرج می کنیم بیشتر پول بدست آورد.

هزینه به ازای هر سرنخ یا CPL چیست؟

هزینه به ازای هر سرنخ یک معیار PPC است که به شما می گوید برای شما ایجاد یک تبدیل از تبلیغات چقدر هزینه دارد. تبدیل هر اقدامی است که می‌خواهید کاربران از طریق تبلیغ شما انجام دهند، چه برای رزرو قرار ملاقات، دانلود راهنما، ارسال فرم تماس، خرید یا هر چیز دیگری. بنابراین منطقی است که هزینه هر سرنخ نیز به عنوان یک هزینه به ازای هر اقدام یا هزینه به ازای هر تبدیل در نظر گرفته شود.

فرمول هزینه هر سرنخ ( هزینه / تبدیل ) است. اگر 500 دلار برای کمپین خرج کنید و 50 تبدیل دریافت کنید، CPL شما 10 دلار است.

با توجه به این فرمول، کاهش CPA به معنای یافتن جایی است که می توانید تبدیل ها را افزایش دهید و یا هزینه ها را کاهش دهید. اما دقیقاً همه چیز سیاه و سفید نیست.

اول از همه، هر حساب Google Ads مشخصی احتمالاً دارای چندین کمپین و چندین کلمه کلیدی است – هر کدام از نظر ارزشی که یک تبدیل برای کسب و کار شما به ارمغان می آورد متفاوت است. سپس عوامل دیگری مانند بلوغ کمپین‌های شما و تلاش‌های بهینه‌سازی نرخ تبدیل، بودجه کلی و منابعی که دارید وجود دارد.

در نتیجه، کاهش CPL شما به احتمال زیاد ترکیبی از اقدامات انجام شده در ترکیبی از کمپین های درون حساب شما خواهد بود.

هزینه مناسب برای هر سرنخ چقدر است؟

هزینه “خوب” به ازای هر سرنخ به طور گسترده بسته به صنعت شما متفاوت است. برای مثال، میانگین CPL برای صنایع مبلمان، شغل/اشتغال، حقوقی و خدمات تجاری بیش از 70 دلار است، در حالی که برای تعمیرات/خدمات خودرو و حیوانات خانگی کمتر از 20 دلار است.

همچنین، در حساب خود، ممکن است CPLهای مختلفی را برای کلمات کلیدی و کمپین های مختلف مشاهده کنید، زیرا برخی از پیشنهادات ارزش بالاتری نسبت به سایرین دارند.

چگونه هزینه هر سرنخ را در تبلیغات گوگل کاهش دهیم؟

همانطور که قبلاً اشاره کردم، هیچ فرمول تجویزی برای کاهش هزینه هر سرنخ شما وجود ندارد که برای هر حساب کارآمد باشد. بله، موضوع افزایش تبدیل و کاهش هزینه است، اما راه‌های مختلفی برای هر یک از آنها وجود دارد.

1.کمپین های «با بودجه محدود» خود را بررسی کنید

یکی از راه‌هایی که می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید، کاهش قیمت پیشنهادی است، و این به کمپین‌های «با بودجه محدود» شما برمی‌گردد. «محدود شده بر اساس بودجه» یک وضعیت کمپین در Google Ads است که به این معنی است که پیشنهادات شما به اندازه‌ای بالاست که شما را واجد شرایط شرکت در تعداد معینی از حراج‌ها کند، اما بودجه لازم برای حضور در این تعداد مزایده را ندارید.

برای کمپین هایی با این وضعیت، می توانید:

• افزایش بودجه: اگر این یک کمپین با ارزش است و توانایی پرداخت آن را دارید، می توانید بودجه خود را افزایش دهید. این می‌تواند منجر به تبدیل‌های بیشتر شود، اما به یاد داشته باشید، اگر هزینه‌های شما بیشتر از افزایش تبدیل‌ها افزایش یابد، CPL یا هزینه به ازای هر سرنخ شما تغییر نخواهد کرد.

• قیمت پیشنهادی خود را کاهش دهید: این شما را وارد حراج‌های ارزان‌تری می‌کند که در موقعیت‌های تبلیغاتی پایین‌تر کلیک‌های ارزان‌تری برای شما به همراه خواهد داشت. فقط مراقب حجم تبدیل خود باشید. اگر قیمت‌های پایین‌تر شما CPA را تا 30 درصد کاهش می‌دهد، اما میانگین موقعیت شما را نیز پایین می‌آورد و حجم تبدیل‌تان را 50 درصد کاهش می‌دهد، ارزشش را ندارد.
• از ستون «جستجو IS از دست رفته (بودجه)» (با نام مستعار سهم نمایش از دست رفته در بودجه) و «پیشنهاد تخمینی صفحه اول» استفاده کنید تا ببینید کمپین چقدر از نظر بودجه محدود است و چقدر باید قیمت پیشنهادی خود را حفظ کنید.

اگر یکی از کمپین‌های CPL یا هزینه به ازای هر سرنخ بالاتر شما محدود به بودجه نیست، بلکه یک کمپین با ارزش بالا است، می‌توانید در کمپین‌های کم‌ارزش به قیمت‌های پیشنهادی/بودجه‌های کمتری نگاه کنید تا کل CPL خود را در حسابتان پایین بیاورید.

2. امتیاز کیفیت خود را افزایش دهید

قیمت پیشنهادی کمتر می تواند هزینه هر کلیک شما را کاهش دهد که به نوبه خود CPL کلی شما را کاهش می دهد. اما چگونه می توانید با قیمت کمتری در حراج گوگل ادز برنده شوید؟ با امتیاز کیفیت بالا. روشی که حراج گوگل ادز کار می کند، گوگل به تبلیغات باکیفیت با هزینه کمتر به ازای هر کلیک پاداش می دهد.

برای بهبود امتیاز کیفیت خود، باید سه جزء آن را درک کنید:

نرخ کلیک مورد انتظار: از نکات ما برای بهبود CTR خود استفاده کنید، مانند استفاده از برنامه های افزودنی تبلیغات، سفارشی سازهای تبلیغات و بهبود نسخه تبلیغاتی خود، که CTR مورد انتظار شما را افزایش می دهد.

تجربه صفحه فرود: بعداً در مورد صفحات فرود بیشتر صحبت خواهیم کرد، اما ایده اصلی در اینجا این است که مطمئن شوید که آنها برای افرادی که روی تبلیغ شما کلیک می کنند قابل اعتماد و مفید هستند.

ارتباط آگهی: این به این معنی است که مطمئن شوید بین کلمات کلیدی شما و تبلیغات مرتبط و صفحات فرود آنها هماهنگی دقیق وجود دارد.

3. ساختار حساب خود را محکم تر کنید

منظور از ساختار حساب شما به نحوه سازماندهی کلمات کلیدی و تبلیغات خود در گروه های تبلیغاتی و سپس آن گروه های تبلیغاتی در کمپین ها اشاره دارد. ساختار حساب مناسب از چند جهت در کاهش CPA مهم است:

گروه‌های تبلیغاتی تک مضمونی اطمینان حاصل می‌کنند که کلمات کلیدی، تبلیغات و صفحات فرود شما کاملاً در یک راستا قرار دارند و ارتباط و در نتیجه امتیاز کیفیت را بهبود می‌بخشند.
استراتژی‌های مناقصه خودکار در سطح کمپین تنظیم می‌شوند، بنابراین با سازماندهی مناسب، مطمئن می‌شوید که داده‌های کافی و ثابتی را که برای بهینه‌سازی پیشنهادهای شما و کنترل هزینه‌هایتان به آن نیاز دارد، در اختیار Google قرار می‌دهید.
از آنجایی که بودجه‌ها در سطح کمپین تنظیم می‌شوند، زمانی که کمپین‌های شما بر اساس آن سازماندهی می‌شوند، می‌توانید راحت‌تر بودجه‌ها را توزیع کنید.

4. پیشنهادات خود را تنظیم کنید…

به کمپین های خود نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که هیچ هزینه ای برای تنظیمات یا هدف گذاری کمپین ادز نمی کنید. اگر از پیشنهاد قیمت دستی یا افزایش یافته CPC استفاده می کنید، می توانید تنظیمات پیشنهادی را بر اساس موارد زیر انجام دهید:

دستگاه: دسکتاپ، موبایل، تبلت و غیره
دموگرافیک: سن، جنسیت، مکان و غیره
مخاطب: جمعیت شناسی دقیق، درون بازار، وابستگی، بخش های سفارشی و غیره.
شبکه‌ها: شبکه جستجو، نمایش یا شریک.
زمان روز: بسته به برنامه تبلیغاتی شما.

اگر زمان خاصی از روز، شبکه، مکان یا دستگاه در نرخ تبدیل عقب است، آن بخش‌ها را حذف کنید یا قیمت‌های پیشنهادی خود را بر این اساس تنظیم کنید.

5. یا اهدافتان را

اگر از یک استراتژی قیمت گذاری خودکار استفاده می کنید، توانایی شما برای تنظیم پیشنهادات بسیار محدودتر است، اما می توانید اهداف خود را تنظیم کنید. برای مثال، اگر از استراتژی پیشنهاد قیمت حداکثر تبدیل استفاده می‌کنید، می‌توانید یک CPA هدف (tCPA) تعیین کنید.

اگر می دانید که یک تبدیل برای سودآوری باید چه هزینه ای داشته باشد، تعیین یک CPA هدف یک راه عالی برای کنترل هزینه ها است.

فقط مطمئن شوید که یک هدف واقع بینانه تعیین کرده اید. اگر هدف خود را خیلی پایین تعیین کنید، ممکن است Google در یافتن حراج‌هایی که آن شرایط را برآورده می‌کنند مشکل داشته باشد این می‌تواند منجر به نمایش‌های کمتر شود، که می‌تواند منجر به کلیک‌های کمتر و در نهایت تبدیل‌های کمتر شود، که CPL شما را افزایش می‌دهد.

6. کلمات کلیدی خود را پاک کنید

همانطور که در نکته شماره 3 ذکر شد، داشتن ساختار حساب بهینه به شما این امکان را می دهد که الگوهای عملکرد کلمات کلیدی را به راحتی تشخیص دهید. در اینجا برخی از الگوهایی که باید به آنها توجه کنید و اقداماتی که می توانید برای کاهش CPL یا هزینه به ازای هر سرنخ خود انجام دهید آورده شده است.

کلمات کلیدی با عملکرد بالا را پرورش دهید: کلمات کلیدی با هزینه هر کلیک پایین و نرخ تبدیل بالا را پیدا کنید و بودجه بیشتری را به آن کمپین ها اختصاص دهید.


لیست کلمات کلیدی منفی را حفظ کنید. از گزارش عبارات جستجو استفاده کنید و به دنبال کلمات کلیدی باشید که دارای:

تعداد زیادی کلیک اما کم یا بدون تبدیل.
حداقل 3 تبدیل، اما CPA بیش از هدف شما (3 تا 4 برابر بیشتر).
تعداد برداشت مناسب اما نرخ کلیک پایین
مکث کلمات کلیدی- همچنین ممکن است بخواهید کلمات کلیدی را که دارای CPA 2 برابر بالاتر از میانگین حساب شما هستند، متوقف کنید. می‌توانید آن‌ها را حذف کنید، اما همچنین می‌توانید برای حفظ داده‌های تاریخی آن‌ها را متوقف کنید.
مطمئن شوید که حجم کلمه کلیدی کافی است. بهبود امتیاز کیفیت کلمات کلیدی شما خوب است، اما اگر کلمات کلیدی QS بالا شما حجم بسیار پایینی داشته باشند، این امر باعث کاهش اعداد CPL یا هزینه به ازای هر سرنخ شما نمی شود.

7. صفحات فرود خود را زیبا کنید

اگر با تبلیغات و صفحات فرود فوق‌العاده مرتبط، مخاطبان مناسبی را هدف قرار می‌دهید، اما تبدیل‌ها را نمی‌بینید، ممکن است نیاز به بهینه‌سازی صفحه فرود داشته باشید. مرتبط، مفید، سریع بارگذاری شود – اما فضایی برای بهبود نیز داشته باشد. تعدادی گزینه وجود دارد که می توانید آنها را آزمایش و بهینه سازی کنید، از جمله:

فرم ها: تعداد فیلدهای فرم، متن مکان نگهدار، دکمه فرم CTA.
دکمه ها: رنگ ها، زبان، تعداد دکمه ها.
کپی: کادر بندی احساسی، اندازه و رنگ متن، توصیفات، محتوای پویا.
تصاویر: چهره هایی با توصیفات، اسکرین شات های پلتفرم، دارای بار مثبت یا منفی.
ویژگی های اضافی: محتوای پویا، چت زنده، ویدئو.

8. ردیابی تبدیل خود را مرتب کنید

آخرین استراتژی برای کاهش هزینه به ازای هر سرنخ در Google Ads این است که مطمئن شوید ردیابی تبدیل شما در وضعیت خوبی است. یعنی:

• در وهله اول آن را تنظیم کنید.
• مراقب موانع باشید: شاید شما آن را راه اندازی کرده باشید اما شکاف هایی در داده ها می بینید. ببینید آیا در هر یک از این موانع ردیابی تبدیل گیر کرده اید یا خیر.
• ردیابی تبدیل آفلاین را تنظیم کنید. همگام سازی CRM خود با تبلیغات گوگل می تواند به شما کمک کند تا دید جامع تری داشته باشید. در مورد اینکه کدام کلمات کلیدی و معیارهای هدف باعث به صرفه ترین تبدیل ها می شوند. شما همچنین می توانید بخش بندی و هدف گیری حتی بیشتر گرانول. صفحه راهنمای Google در مورد ردیابی تبدیل آفلاین را بررسی کنید تا ببینید چه گزینه هایی دارید.
• بدون توجه به مقادیر تبدیل تنظیم کنید. مطمئن شوید که مقادیر تبدیل را تنظیم می کنید، صرف نظر از اینکه از استراتژی پیشنهاد قیمت مبتنی بر ارزش استفاده می کنید. این به Google اجازه می دهد تا در صورت تصمیم به رفتن به آن مسیر، داده ها را جمع آوری کند. به علاوه، دید بهتری از عملکرد حساب خود به طور کلی خواهید داشت.