هم یک خبر خوب دارم ،هم یک خبر بد و یک خبر عالی! خبر خوب: بازده ROI گوگل ادز به طور متوسط دو دلار به ازای هر یک دلاری که خرج می کنید است. البته تعجب برانگیز نیست از آنجایی که 89 درصد از سفر خریدها از یک موتور جست وجو شروع می شوند و برای درخواست های تجاری، 64.6 درصد از کلیک ها به تبلیغات پولی اختصاص میابد. در ادامه با ما با مقاله 7 استراتژی کارآمد برای بهبود هزینه ها در تبلیغات گوگل همراه باشید.

خبر بد: این یک راز نیست و همه دوست دارند بخشی از سهم تبلیغات گوگل را داشته باشند. به نقل از هاناپین مارکتینگ، 93 درصد از بیزینس ها در حال اختصاص دادن بودجه به مارکتینگ موتورهای جست وجو هستند، که این کانال مارکتینگ را به بهترین کانال برای خرج کردن هزینه مارکتینگ تبدیل می کند.

خبر عالی: شما نیاز نیست دائما قیمت پرداختی خود را بالا ببرید تا در گوگل ادز بتوانید رقابت کنید. در واقع، پرداخت پول بیشتر جایگذاری در رتبه های بالاتر در نتایج گوگل را ضمانت نمی کند، یا باعث کلیک بیشتر نمی شود حتی کلیک بیشتر به خودی خود موجب افزایش نرخ تبدیل نیست و نرخ تبدیل دارای بیشترین اهمیت برای کسب و کار شماست!

1. قدرت نمره کیفیت (Quality Score) را درک کنید

با توجه به نحوه کار گوگل که مانند یک حراجی کار می کند، گوگل به تبلیغات با کیفیت بهتر بوسیله ی جایگذاری بهتر در صفحه گوگل و قیمت کمتر هر کلیک جایزه داده می شود.
چرا؟ چون اگر گوگل تبلیغات بی کیفیت عرضه کند، جست وجوگرانش را از دست می دهد. و اگر کسی نباشد تا روی تبلیغات کلیک کند، گوگل پولی به دست نمیاورد.

چطور؟ با در نظر گرفتن نمره کیفیت شما در الگوریتم. رتبه تبلیغ شما برابرست با نمره کیفیت شما ضرب در بیشترین قیمت پرداختی شما. رتبه بالاتر در تبلیغات به معنای پوزیشن بالاتر در صفحه نتایج موتور جست و جو است. و CPC شما برابر است با رتبه تبلیغ پایین تر از تبلیغ شما، ضرب در نمره کیفیت شما، بعلاوه یک سنت.

بهبود هزینه تبلیغات گوگل

همانطور که در مثال می بینیم، سم بالاترین موقعیت را به دست می آورد و کمترین CPC را می پردازد، به دلیل نمره کیفیت فوق العاده اش می تواند هزینه تبلیغات گوگل را بهبود بخشد. از سوی دیگر، جین بالاترین پیشنهاد را داده است اما به دلیل نمره کیفیت ضعیف خود به صفحه نتایج موتور جست و جو نرسیده است.
به طور خلاصه، اگر می خواهید در گوگل ادز رقابت کنید، نمی توانید همواره قیمت پیشنهادی خود را افزایش دهید. شما باید نمره کیفیت خود را بالا ببرید. چطور این کار را انجام دهید؟ سه عامل اصلی تاثیر گذار بر نمره کیفیت عبارتند از نرخ کلیک (CTR)، میزان مرتبط بودن تبلیغ و تجربه صفحه لندینگ. بنابراین سه نکته بعدی در مورد این عوامل خواهند بود.

2. نرخ کلیک خود را بهبود دهید

نرخ کلیک باعث بهبود نرخ کلیک مورد انتظار شما را می شود، که نمره کیفیت شما را نشان می دهد. باعث درخشش تبلیغات خود شوید و از رقبای خود پیشی بگیرید و پول کمتری خرج کنید. در اینجا به چند مورد از راه های افزایش CTR اشاره می کنیم:

• تبلیغ خود را متمایز کنید.

این پیشنهاد باید با سایر تبلیغات فرق داشته باشد. از عوامل متمایز کننده استفاده کنید تا پیشنهاد خود را برای مشتریان بالقوه هیجان انگیز کنید.

• در تبلیغات خود از اعداد استفاده کنید.


این یک “فروش بزرگ” نیست، بلکه “30٪ تخفیف در سراسر فروشگاه” است. اعداد جلب توجه می کنند و می فروشند.

• از یک CTA قوی استفاده کنید.

فوریت را بیان کنید و بر مزایا یا ویژگی ها تاکید کنید: «اکنون 30 درصد صرفه جویی کنید»، «شروع به جذب مشتریان بیشتر کنید»، «امروز سفارش دهید».

• از افزودنه ها استفاده کنید:

افزونه های تبلیغاتی (که اکنون دارایی نامیده می شود) CTR شما را بهبود می بخشد، که به نوبه خود نمره کیفیت شما را بهبود می بخشد که می تواند در نهایت رتبه شما را بهبود می بخشد.

3.مرتبط بودن تبلیغ خود را ارتقاع دهید

این روزها مرتبط بودن به سطح کاملاً جدیدی رسیده است. مرتبط بودن فقط مربوط به کلمه جستجو شده نیست، بلکه به خود جستجوگر نیز مربوط می شود. در ادامه نحوه انجام این کار آمده است:

• کلمه کلیدی را در عنوان و توضیحات خود بگنجانید:

گوگل عبارت جستجو شده را پررنگ می کند که چشم ها و کلیک ها را به خود جلب می کند. در اینجا یک مثال برای “نرم افزار حسابداری برای مشاغل کوچک” آورده شده است:

• هدف گذاری خود را اصلاح کنید:

از هدف گذاری جغرافیایی استفاده کنید تا تبلیغات خود را به مکان های خاص محدود کنید و نسخه مناسب به آن مکان ها ارائه دهید.

• از مخاطبان استفاده کنید:

می توانیدعلاوه بر کلمات کلیدی از هدف گذاری مخاطب در تبلیغات جستجوای استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از برگه تقلب هدف گذاری مخاطبان ما استفاده کنید.

• با توجه به فصل تبلیغ خود را تنظیم کنید:

حتی اگر محصولات و خدمات منحصربه فرد برای تعطیلات یا فصل ندارید، همچنان می توانید متن آگهی و صفحات لندینگ خود را به گونه ای تغییر دهید که مطابق با آنها باشد.

• ایجاد گروه های تبلیغاتی با مضمون دقیق:

نرخ کلیک ثابت و مرتبط بودن تبلیغات با انتخاب گروه های تبلیغاتی با مضامین دقیق به بهترین وجه ممکن به دست می آید. این به معنای داشتن ساختار حساب گوگل ادز مناسب است که یعنی در هر گروه تبلیغاتی بیش از 20 کلمه کلیدی نباشد. چیزی حدود 10 تا 15 کلمه کلیدی بهترین است. بله، سختی کار بیشتر است، اما ارزشش را دارد و می تواند هزینه تبلیغات گوگل شما را بهبود بخشد.

4.تجربه کاربری صفحه لندینگ خود را بی نقص کنید

سومین قطعه در پازل نمره کیفیت، تجربه صفحه لندینگ است. مهمتر از صفحه لندینگ ، نحوه اطمینان از تبدیل شدن است، بنابراین حتی اگر CTR شما عالی باشد و هزینه ها کم باشد، اگر مخاطبان را به مشتری تبدیل نکنید واقعاً رقابت نمی کنید.

• از صفحات لندینگ منحصر به فرد برای هر پیشنهاد استفاده کنید: همه بازدیدکنندگان خود را به صفحه اصلی خود یا به یک صفحه فرود عمومی ارسال نکنید. برای هر پیشنهاد و حتی هر مخاطب به یک صفحه لندینگ منحصر به فرد نیاز دارید.

• صفحه لندینگ را تمیز و واضح نگه دارید: حجم متن را با تصاویر متعادل کنید و متن خود را مختصر نگه دارید. با مزایا پیشرو باشید، از ویژگی ها پشتیبانی کنید و از CTA های خاص استفاده کنید.
• سازگاری: عنوان تبلیغ، تصاویر و پیام در صفحه لندینگ شما باید با خود آگهی مطابقت داشته باشد.
• بودن در صفحه لندینگ را آسان کنید: صفحه باید سریع بارگیری شود، در هر دستگاهی به خوبی کار کند، و اگر حاوی فرم است، اطلاعات زیادی درخواست نکند.

5.کلمات کلیدی خود را بهینه کنید

در قلب یک کمپین تبلیغاتی موفق گوگل، کلمات کلیدی مناسب وجود دارد. اما این کافی نیست که فقط تحقیق کلمات کلیدی خود را در مورد کلمات کلیدی انجام دهید، لیست را وارد کمپین خود کنید و کار را تمام شده فرض کنید. شما باید به طور منظم لیست کلمات کلیدی را بروزرسانی کنیدو به دنبال کلمات کلیدی جدید برای هدف گیری باشید. در اینجا برخی از نکات برای بهینه سازی کلمات کلیدی آورده شده است:

• از گزارش عبارات جستجو شده استفاده کنید: با وجود تغییراتی که پشت سر گذاشته است، همچنان تنها ابزاری است که در دسترس داریم. از گزارش عبارت های جستجو شده برای یافتن کلمات کلیدی ارزان تر و با قدرت تبدیل بالاتری که رقابت کمتری دارند و همچنین کلمات کلیدی جدیدی برای مانور دادن استفاده کنید. همچنین کلمات کلیدی منفی بالقوه ای را برای کمپین های خود پیدا خواهید کرد تا هزینه تبلیغات گوگل خود را بهبود دهید.
• مناقصه بر اساس شرایط رقبا: به شرایط نام تجاری رقیب خود نگاه کنید و بر اساس آنها پیشنهاد قیمت بدهید. به احتمال زیاد آنها قبلاً برای شما مناقصه می دهند.

• جداسازی کلمات کلیدی با نمره کیفیت پایین: گاهی اوقات شما یک یا دو کلمه کلیدی در یک گروه تبلیغاتی خواهید داشت که بدون توجه به آنچه انجام می دهید، به طور مداوم نمره کیفیت پایینی دارند. به جای اینکه به آنها اجازه دهید گروه تبلیغاتی و کمپین شما را پایین بکشند، آنهایی را که امتیاز کیفیت پایینی دارند حذف کنید و آنها را در گروه تبلیغاتی خود با تبلیغات متمرکز و صفحات لندینگ قرار دهید. اگر نمی توانید در گروه جدید نیز عملکرد بهتری با آن کلمات کسب کنید، اگر به اندازه کافی برای کسب و کار شما ارزش ایجاد نمی کنند، ممکن است بخواهید آنها را موقتاً متوقف یا حذف کنید.

6.رقبای خود را بسنجید

این مورد آخر معمولا نادیده گرفته می شود. ما آنقدر در معیارهای خودمان غرق می شویم که این حقیقت واضح را فراموش می کنیم: رقابای خود را مشاهده کنید. به تبلیغات و پیشنهادات آنها نگاه کنید. از خود بپرسید که آیا واقعاً رقیب آن ها هستید؟ اگر نمی توانید با این پیشنهاد رقابت کنید، مطمئن شوید که متن آگهی و برنامه های افزودنی «تجدیدنظر کلیک» را بهبود ببخشید. ظاهر، اشتیاق، و کلمات می فروشند!

انجام دهید تا دریابید که کدام کلمات کلیدی برای رقبای شما مهم هستند. اگر این را می دانید، می توانید برای آن کلمات کلیدی به آنها حمله کنید، یا نقاط ضعف (کلماتی که روی آنها تمرکز ندارند) را پیدا کنید و با آن ها کلیک ها را جذب کنید و البته بهبود هزینه تبلیغات گوگل خود را نیز شاهد باشید.

7.بر قیمت تمام شده تبلیغات خود مسلط شوید

این راهنما بر روی تمام کارهایی که می توانید برای رقابت در تبلیغات گوگل انجام دهید، بدون افزایش قیمت پیشنهادی خود تمرکز می کند. اما این بدان معنا نیست که برای شروع نیازی به داشتن یک استراتژی مناقصه قوی ندارید. همچنین می توانید قیمت های پیشنهادی خود را طوری تنظیم کنید که در یک زمینه بیشتر هزینه کنید اما در حوزه دیگر کمتر هزینه کنید در اینجا نحوه دستیابی به این استراتژی آورده شده است:

• استراتژی مناقصه مناسب را انتخاب کنید:

استراتژی پیشنهاد شما به گوگل می گوید که چگونه بودجه تبلیغاتی را بر اساس آنچه می خواهید به دست آورید خرج کند—شاید تا جای ممکن می خواهید کلیک دریافت کنید. یا شاید تبدیل. یا شاید نمی خواهید از حد هزینه خاصی برای دستیابی به هر سرنخ تجاوز کنید. از راهنمای ما به نام همه 10 استراتژی پیشنهادی در گوگل ادز استفاده کنید تا استراتژی مناسب خود را تعیین کنید.

• انباشته سازی قیمت پیشنهادی را امتحان کنید:

علیرغم اینکه گوگل همواره بر تبلیغ کنندگان برای «ارتقا» به تطابق گسترده با «مناقصه هوشمند» و حتی اخیراً آزمایش بتا برای غیرفعال کردن انواع تطابق در سطح کمپین فشار می آورد، ما انجام این کار را توصیه نمی کنیم. هدف قرار دادن چندین نوع تطابق برای یک کلمه کلیدی مزایایی دارد، و حتی ممکن است بخواهید از دسته بندی انباشته سازی قیمت پیشنهادی برای تنظیم قیمت ها بر اساس نوع تطابق استفاده کنید.

• سایر تنظیمات برای قیمت پیشنهادی را امتحان کنید:

اگر از یک استراتژی مناقصه دستی استفاده می کنید، می توانید پیشنهادات خود را بر اساس مکان، دستگاه، عملکرد و موارد دیگر تنظیم کنید. اگر از استراتژی قیمت گذاری هوشمند استفاده می کنید، گوگل پیشنهادات شما را برای شما تنظیم می کند، اما همچنان باید آزمایش کنید و ببینید که چگونه اهداف مختلف و حداقل ها و حداکثرها بر عملکرد شما تأثیر می گذارند.

بهبود هزینه ها در گوگل ادز را شروع کنید

اکنون نکات و ابزارهای موردنیاز خود را برای از میان برداشتن رقبای در گوگل ادز دارید – بدون اینکه بودجه خود را از بین ببرید. با نمره کیفیت خود شروع کنید تا زیربنایی قوی بسازید – که به معنای تمرکز بر روی عنوان تبلیغاتی عالی، گروه های تبلیغاتی با موضوع مناسب و صفحات لندینگ بهینه شده است. با تعدیل قیمت پیشنهادی و بهینه سازی کلمات کلیدی، آن را تقویت کنید و سپس آن را با هدف گذاری رقابتی خاص تر تکمیل کنید. از ابزارهای رایگان استفاده کنید تا همه چیز آسان تر شود و در کمترین زمان پیشتاز (ایجاد سرنخ (و فروش)) خواهید شد.

برای جمع بندی، در اینجا هفت استراتژی برای بهبود هزینه در تبلیغات گوگل آورده شده است:

1. قدرت نمره(Quality Score) کیفیت را درک کنید

2. نرخ کلیک خود را افزایش دهید

3.مرتبط بودن تبلیغ خود را ارتقاع دهید

4.تجربه کاربری صفحه لندینگ خود را بی نقص کنید

5.کلمات کلیدی خود را بهینه کنید

6.رقبای خود را بسنجید

7.بر قیمت تمام شده تبلیغات خود مسلط شوید