لید در مارکتینگ به کسی گفته میشود که میزان علاقه مشخصی از خود نسبت به محصول یا خدمات بیزینس شما نشان داده باشد. درواقع لید همان مشتری بالقوه ای است که با کسب و کار شما آشنا شده، نسبت به آن علاقمند شده و احتمال دارد که در آینده ای نزدیک از شما خرید کند. مسئولیت تیم مارکتینگ و بازاریابی نیز دقیقا همین است که لیدهای بیشتری را برای بیزینس جمع آوری کند. با ما در این مقاله از جیمکس همراه باشید تا بیشتر درمورد جمع آوری لید یا سرنخ در مارکتینگ آشنا شوید.

چند مثال از لید در مارکتینگ

اگر همچنان درمورد اینکه لید واقعا چیست دچار ابهام هستید، اصلا نگران نباشید. در این بخش چند مثال از سرنخ ها را به شما میگوییم تا دقیق تر متوجه موضوع شوید. برای مثال لید میتواند کسی باشد که قبلا از وب سایت شما دیدن کرده و اطلاعات تماس و ارتباطی خود را وارد کرده است. کسی که ایمیل خود را در فروشگاه شما ثبت کرده، شخصی که نام برند شما را جستجو کرده و… مفهوم لید در مارکتینگ به تمامی این افراد اشاره دارد که هرکدام به نحوی با شما آشنا شده اند.

انواع لید یا سرنخ ها

در دنیای بازاریابی، لیدها انواع مختلفی دارند که هرکدام ارزش منحصر به فردی برای بیزینس دارند. راه های مختلفی هم برای جذب انواع لید در مارکتینگ وجود دارد. از دید یک تیم مارکتینگ، مشتری که خود با شما تماس میگیرد و از شما درخواست نسخه دمو میکند با شخصی که از طریق شبکه های اجتماعی به سمت شما هدایت میشود خیلی فرق دارد.

جع آوری لید در مارکتینگ

لید در مارکتینگ بر اساس احتمال خریدشان ارزش گذاری میشوند:

Marketing qualified lead (MQL)

لید ارزیابی شده به گروهی از مشتریان گفته میشوند که معمولا مدتی است که با برند شما آشنا هستند. ممکن است این افراد در شبکه های اجتماعی دنبال کننده بیزینس شما باشند. در این دسته از لید در مارکتینگ، درواقع تیم بازاریابی وظیفه خود را به خوبی انجام داده و تقریبا نیمی از راه را برای فروش انجام داده اید. چون افرادی که در این دسته قرار میگیرند احتمالا محصول شما را برای خرید انتخاب کرده اند اما هنوز دچار تردید هستند. این تردید میتواند به خرید منتهی شود و یا نشود!

Sales qualified lead (SQL)

لید آماده خرید دسته ای از مشتریان هستند که برای رفع تردید خود نسبت به خرید محصول، اقدامات جدی تری را انجام میدهند. برای مثال ممکن است به صورت تلفنی یا چت و یا با هر روش دیگری از شما سوالاتی درمورد محصول و خدمات بپرسند. در این مرحله است که میتوانید تردید آن ها را برطرف کنید.

(IQL) Information Qualified Leads

لیدهای دارای اطلاعات، مشتریانی هستند که اطلاعات تماس خود مثل ایمیل یا شماره همراهشان را در سایت شما ثبت کرده اند. این دسته از لید در مارکتینگ همان مشتریانی هستند که واکنش مثبت بیشتری نسبت به پیام های تبلیغاتی شما میدهند.

Sales Ready Leads (SRL)

مشتریانی که در مرحله نهایی قیف فروش و بازاریابی قرار دارند، لیدهای واجد شرایط خطاب میشوند. به این دسته از سرنخ ها Accepted Leads‌ نیز میگویند. درواقع این گروه، نزدیک ترین لید ها به خرید هستند.

چرا جمع آوری لید در مارکتینگ مهم است؟

جمع آوری لید یا سرنخ در دنیای بازاریابی مجموعه ای از اقدامات حرفه ای است که توسط تیم مارکتینگ انجام میشوند تا لیدهای بیشتری به سمت بیزینس جذب شوند. از همین تعریف میتوان نتیجه گرفت که جمع آوری لید در مارکتینگ تاثیر مستقیم بر روی فروش یک برند خواهد داشت.

جمع آوری سرنخ ها علاوه بر میزان فروش، اثرگذاری مستقیم بر روی مدیریت منابع در جهت بازاریابی خواهد داشت. این منابع میتواند مربوط به مسائل مالی و یا تمرکز تیم مارکتینگ و مدیریت زمان باشد.

لید در مارکتینگ

روش های جمع آوری لید

راه های مختلفی برای به دست آوردن لید در مارکتینگ وجود دارد که در این مقاله به چند مورد از آن ها اشاره میکنیم:

  • شبکه های اجتماعی: باید در پلتفرمی محصولات خود را عرضه کنید و به دنبال مشتری باشید که به دنبال شما میگردند. اغراق نیست اگر بگوییم جمع آوری لید در مارکتینگ به شبکه های اجتماعی و فعالیت در آن ها وابسته است.
  • درخواست معرفی: از مشتریان خود بخواهید که اگر راضی بوده اند شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند. به این ترتیب لیدهای شما، خودشان لیدهای بیشتری را به سمت شما می آورند.
  • پیگیری مشتریان: همیشه با مشتریان خود در تماس باشید. این مورد علاوه بر تشخیص نکات مثبت و منفی محصولاتتان، میتواند یک روش جمع آوری لید در مارکتینگ بیزینس شما هم باشد.
  • خودتان را در اینترنت نشان دهید: سئو خوب، رتبه بالا در گوگل و شناخته شدن در دنیای وب، تاثیر بسیار زیادی در جذب مشتریان بالقوه به وب سایت شما میشود.

سخن پایانی

در این مقاله با هم دیدیم که لید یا سرنخ چیست و چند راه نیز برای جمع آوری لید در مارکتینگ و دنیای دیجیتال معرفی کردیم. این موضوع بیشتر مربوط به تیم مارکتینگ میشود اما آشنایی با آن ها برای سئوکارها نیز مفید خواهد بود.