مهم نیست شما صاحب یک وب سایت فروشگاهی باشید یا خبری و یا سرگرمی. در هر صورت اگر برای بهبود رتبه سایت خود در گوگل تلاش کرده باشید میدانید که سئو یک وب سایت خیلی هم ساده نیست و نیاز به زمان خیلی زیادی دارد. زمانی که صرف نوشتن مطالب، بک لینک گرفتن، اصلاحات فنی و… میشود. در این مقاله میخواهیم 6 راه به شما معرفی کنیم تا در مسیر سئو سایت خود زمان کمتری را صرف کارهای حوصله بر و طولانی کنید. تکنیک هایی که در عین مفید بودن برای سئو، سبب صرفه جویی در زمان میشوند و میتوانید بر روی قسمت های دیگری از سایت خود تمرکز کنید.

1. استفاده از هوش مصنوعی برای بهینه سازی

ابزارهای مختلف زیادی برای بهبود سئو وب سایت وجود دارند که یکی از پرکاربرد ترین های آن ها yoast است. این ابزار قدرتمند اخیرا با کمک هوش مصنوعی خود میتواند قابلیت های بیشتری را نسبت به قبل به کاربران خود ارائه دهد. این تکنیک بهبود سئو به شما اجازه میدهد تمرکز خود را بر روی تولید محتوای مناسب و مورد پسند مخاطب قرار دهید و باقی کارها را به هوش مصنوعی بسپارید. متنی بنویسید که از نظر موتورهای جستجو مناسب سئو و بهینه شده برای کلمات کلیدی هدف باشد و کارهایی مثل انتخاب عنوان و متادیسکریپشن مناسب را به  ابزارهای مدرن واگذار کنید. هوش مصنوعی yoast شما را از شر ساعت ها فکر و تصمیم گیری برای نوشتن یک تایتل و متادیسکریپشن خود برای سئو راحت میکند و خودش ترتیب این کارها را میدهد.

2. بهبود محتواهای موجود

میخواهید محتوای جدیدی برای سایت بنویسید تا با کلمه کلیدی خاصی رتبه بگیرید؟ بهتر نیست دوباره به این موضوع فکر کنید؟ قبل از اینکه اقدامی برای نوشتن درمورد یک موضوع خاص بکنید، بهتر است که مطالب و بلاگ های قدیمی سایت خود را بررسی کنید. ممکن است قبلا یک یا حتی چند مطلب درمورد آن موضوع نوشته باشید! بهترین کار این است که اگر مطلبی از قبل دارید، همان را بهبود ببخشید. از زوایای جدیدی موضوع را بررسی کنید، مطالب به روز تری را به آن اضافه کنید و در وقت صرفه جویی کنید و زمان کمتری برای سئو سایت هدر برود. مشخصا اضافه کردن مطالب جدید به نوشته قدیمی وقت کمتری از شما خواهد گرفت تا اینکه دوباره بخواهید یک موضوع را از چند جهت بررسی کنید و یک بلاگ کاملا جدید بنویسید. بهبود محتواهای قدیمی چند مزیت دارد:

نکات مهم سئو

  • جلوگیری از keyword cannibalization : اگر شما چند مطلب مختلف داشته باشید که کلمه کلیدی یکسانی دارند، نه تنها رتبه شما در آن کلمات بهبود پیدا نمیکند بلکه سبب افت رتبه شما میشود و به ضرر سئو سایت خواهد بود.
  • بازی دو سر برد : با حذف مطالب قدیمی و به روز رسانی آن ها، شما مطالب روز و آپدیت به کاربران نشان خواهید داد. این موضوع هم به نفع کاربران شما است و هم گوگل.

3. بهبود ساختار لینک های داخلی

یکی از مهمترین جنبه های سئو سایت لینک های داخلی هستند. شما اگر صدتا بلاگ و مقاله بنویسید اما لینکی به آن ها ندهید، درواقع ارزشی نخواهند داشت چون تعداد کمی از مردم آن ها را خواهند دید. به همین دلیل است که ساختار سایت و نحوه لینک دهی ها بسیار مهم هستند. اگر ساختار لینک دهی را رعایت کنید، کلی در زمان صرفه جویی خواهید کرد و در عین حال سئو خوبی نیز خواهید داشت. یکی از کارهایی که میتوانید برای داشتن ساختار لینک دهی تمیز و خوب انجام دهید این است که مطالب مرتبط به یک موضوع را به یکدیگر لینک دهید و یک مقاله یا صفحه که از همه آن ها کامل تر و بهتر است را در مرکز قرار داده و تمامی آن ها را به آن صفحه لینک دهید. این صفحه همانی است که شما میخواهید با آن رتبه بگیرید. با این ساختار به گوگل این سیگنال را میدهید که این صفحه برای شما بسیار مهم است.

4. استفاده از ابزارها برای برنامه ریزی

در مسیر سئو کردن یک سایت باید زمان زیادی صرف کنید و جنبه های مختلفی را در نظر بگیرید. سئو محتوا، سئو داخلی، سئو تکنینال و… . هماهنگی و رسیدگی به همه این جنبه ها ممکن است گیج کننده باشد. همچنین ممکن است در مواقعی برخی از نکات از دستتان در برود و فراموش کنید که به یک مسئله رسیدگی کنید. این سردرگمی ها سبب اشتباهاتی میشوند که شما را وادار به دوباره کاری میکند. بهترین کار به منضور پیشگیری و صرفه جویی در زمان هنگام سئو کردن سایت، این است که از ابزارهای مدیریت تسک مثل ترلو (Trello) استفاده کنید. در این صورت میتوانید تمامی تسک های کوچک  و بزرگی که نیاز به رسیدگی دارند را به موقع بررسی کنید. اگر به شکل تیمی درحال مدیریت یک وب سایت و سئو آن هستید نیز این ابزار برای شما بسیار مفید خواهد بود. چرا که میتوانید با هماهنگی دقیق تری کار با جلو ببرید.

صرفه جویی در زمان سئو

5. بهینه سازی مطالب برای کلمات کلیدی مشابه

اگر بتوانید با یک بلاگ در چند کلمه کلیدی مختلف رتبه بگیرید خیلی عالی خواهد شد و زمان زیادی را برای سئو صرفه جویی کرده اید، نه؟ دیگر نیازی نیست چند مطلب مختلف بنویسید تا کلمات کلیدی مشابه را پوشش دهید. حتی ممکن است کاملا نادانسته، همین حالا هم این کار را انجام داده باشید! اما چطور؟ خیلی ساده است. با استفاده از عبارت های مترادف. به کار بردن مترادف کلمات در متن علاوه بر مفید بودن برای سئو، برای مخاطبی که آن مقاله را میخواند نیز دلچسب تر است. هیچکس دوست ندارد یک کلمه یا عبارت تکراری را بیش از حد در مطلب ببیند. در این صورت حتی ارزش آن از بین خواهد رفت. اگر از مترادف کلمه کلیدی خود استفاده کنید حتی به گوگل نیز کمک کرده اید تا بهتر موضوع مقاله را درک کند. چرا که سرنخ های بیشتری به او میدهید که این صفحه درمورد چه چیزی است. در نتیجه گوگل هم خیلی راحت تر محتوا را درک میکند و به آن رتبه میدهد.

6.بررسی پیش نمایش مطلب

همه ما دوست داریم (حتی نیاز داریم) که قبل از انتشار یک پست یا بلاگ، ببینم آن مطلب بعد از انتشار چه شکلی خواهد داشت. نوشتن عنوان سئو و متادیسکریپشن و گذاشتن تصویر شاخص خیلی برای سئو مهم است اما حتما شما هم با خود فکر کرده اید که چقدر خوب میشد اگر میتوانستیم قبل از انتشار مطلب ببینیم این موارد در گوگل به چه شکل نشان داده میشوند. این کار ممکن است! به کمک افزونه yoast در وردپرس شما میتوانید پیش نمایش مطلب خود را در گوگل و شبکه های اجتماعی مشاهده کنید و بفهمید بعد از انتشار دقیقا چه چیزی به کاربران نشان داده میشود. اگر یک مطلب را منتشر کنید و بعد ببینید که متادیسکریپشن یا عنوان آن کامل نمایش داده نمیشود چه؟ آن وقت باید اصلاحش کنید! اگر از همان ابتدا این موارد را ببینید قطعا در عین سئو کردن سایت، زمان شما نیز صرفه جویی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

سختی کلمه کلیدی چیست؟

رایج ترین اشتباهات سئو

طراحی وبسایت سئو پسند

نکاتی برای نوشتن بلاگ سئو فرندلی

Dwell time چیست و چه سودی برای سئو دارد؟