هیچ فرمول جادویی برای اینکه چگونه تلاش های بازاریابی خود را هدفمند سازید تا به نتایجی که می خواهید برسید وجود ندارد. با این حال، روش‌ها و ترفندهای خوب زیادی برای امتحان کردن وجود دارد که گاهی اوقات حتی نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم. با مطلب “6 ترفند تبلیغ در گوگل برای بهبود کمپین‌ های بر مبنای جستجو” همراه ما باشید.

اول چه روشی را پیاده سازی کنم؟ چگونه می توانم به درستی بهینه سازی کنم تا به گوگل زمان کافی برای یادگیری بدهم؟ چرا آخرین تغییراتی که انجام دادم هیچ نتیجه مثبتی به همراه ندارد؟ اینها سوالاتی هستند که ممکن است از خود بپرسیم. در این مقاله شش ترفند تبلیغ در گوگل را با شما به اشتراک می‌گذارم که به نظرم برای بهبود عملکرد حساب‌های مدیریت‌شده‌ام مفید هستند و قطعاً باید آن‌ها را در جعبه ابزار خود قرار دهید.

1.ساختار حساب تبلیغ در گوگل خود را برای عملکرد بیشتر بهینه سازی کنید

قبل از شروع برنامه ریزی ساختار حساب خود، مهم است که سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا برای برند، محصول/خدمات یا محصولی ترکیبی تبلیغ می کنید؟ کمپین های برند و ترکیبی معمولاً بهتر از کمپین های محصول/خدمت عمل می کنند. توصیه می کنم اگر می خواهید کنترل بیشتری بر هزینه ها و نتایج خود داشته باشید، این کمپین ها را از هم جدا کنید.
 • ساختار وب سایت چگونه است؟ نگاهی به ساختار وب سایت خود می تواند به شما در برنامه ریزی درخت سازمانی حساب گوگل ادز کمک کند. شما می‌توانید ساختار کمپین‌ها و گروه‌های تبلیغاتی را بر اساس نحوه فهرست‌بندی محصولات/خدمات خود در وب‌سایت خود بسازید.ساختار کمپین‌ها و گروه‌های تبلیغاتی را بر اساس نحوه فهرست‌بندی محصولات/خدمات خود در وب‌سایت خود بسازید.
6 ترفند تبلیغ در گوگل برای بهبود کمپین‌ های بر مبنای جستجو
 • چقدر بودجه روزانه می توانید خرج کنید؟ اگر بودجه محدودی دارید، تعداد کمپین ها را کاهش دهید تا بتوانید بودجه بیشتری برای هر کمپین اختصاص دهید. قبل از تقسیم گروه های تبلیغاتی به کمپین های مختلف، بودجه روزانه و قیمت پیشنهادی برای کلمات کلیدی خود را در نظر داشته باشید. به شما اطلاعاتی در مورد میزان ترافیکی که می توانید انتظار داشته باشید و اینکه آیا این ترافیک برای رسیدن به اهداف کانورژن شما کافی است یا نه به شما می دهد.
 • به چند زبان یا کشور نیاز دارید؟ کمپین های مختلف را به زبان های مختلف اختصاص دهید تا زبان انتخابی را با کلمات کلیدی، متن آگهی و زبان مورد استفاده در صفحه فرود مطابقت دهید. همین امر در مورد تقسیم مبتنی بر کشور نیز صدق می کند. با این حال، کشورها نیز می‌توانند در یک کمپین گروه‌بندی شوند، اگر زبان یکسانی را هدف قرار دهند، هدف کمپین یکسانی داشته باشند و ارتباطات کمپین مشابهی داشته باشند.
 • هدف کمپین (سرنخ، خرید، تماشای ویدیو، بازدید، و غیره) چیست؟ هر کمپین را فقط بر روی یک هدف (عمل کانورژن) متمرکز کنید. همچنین می توان روی یک گروه از اقدامات تبدیل تمرکز کرد. به عنوان مثال، اگر سرنخ هایی را که از طریق فرم های مختلف تولید می شوند، ردیابی می کنید، اما همه آنها با هدف کمپین شما مرتبط هستند، می توانید آنها را گروه بندی کنید و از این گروه برای بهینه سازی کمپین خود استفاده کنید.
 • طول قیف تبدیل (کانورژن) چقدر است؟ چند روز و چند ماه طول می کشد تا بازدیدکننده شما تبدیل کند؟ می‌توانید در CRM، Google Analytics، در کمپین‌های تبلیغاتی فعلی و غیره به این داده‌ها دسترسی داشته باشید. اگر قیف تبدیل بیش از حد طولانی است، توصیه می‌کنم گروه‌های تبلیغاتی خود را در کمپین‌های کمتری راه‌اندازی کنید تا در زمان کمتری تبدیل‌های بیشتری را جمع‌آوری کنید. داشتن داده های تبدیل بیشتر به گوگل کمک می کند کمپین شما را بهتر بهینه کند.
 • قیمت پیشنهادی برای محصولات/خدمات شما چقدر است؟ کلیک‌ها و تبدیل‌هایی را که می‌توانید برای بودجه خود به دست آورید، محاسبه کنید، همچنین داده‌های مربوط به CPC، سطح رقابت و فصلی بودن درخواست‌های خود را که از Keyword Planner و ابزارهای مشابه دریافت می‌کنید، در نظر بگیرید. این محاسبه به شما ایده ای در مورد نحوه تقسیم کلمات کلیدی می دهد. من توصیه می کنم یک ساختار کمپین با کمپین هایی ایجاد کنید که انتظار دارید با آن ها در عرض 30 روز به حداقل 30-50 تبدیل برسید.
ترفند گوگل ادز
6 ترفند تبلیغ در گوگل برای بهبود کمپین‌ های بر مبنای جستجو

2.مخاطبان را در حالت آبزرویشن اضافه کنید تا بعداً قیمت پیشنهادی را تنظیم کنید

گاهی فراموش می کنیم که مخاطبان قابلیت کمک به ما را دارند. اگر به سربرگ مخاطبین کمپین های تبلیغاتی گوگل خود بروید و مشاهده کنید که لیست مخاطبان شما خالی است، وقت آن رسیده است که این کار را امتحان کنید.

آیا از خود پرسیده اید که چگونه می توانید پیشنهاد بهتری بدهید و با CPX کمتری به تبدیل های بیشتری برسید؟ استفاده از تنظیمات پیشنهادی برای مخاطبان یک هک تبلیغاتی گوگل است که ارزش امتحان کردن را دارد. کاربران اینترنت بر اساس رفتار جستجو و علایقشان به مخاطبان مختلفی دسته بندی می شوند. استفاده از این اطلاعات به شما کمک می‌کند داده‌ها را به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و به شما این فرصت را می‌دهد که ببینید آیا عملکرد بسته به مخاطبی که بازدیدکننده شما به آن تعلق دارد متفاوت است یا خیر.

چگونه مخاطبان را وارد داده های خود در تبلیغ در گوگل کنید

 • در حساب Google Ads خود روی کمپینی که می خواهید استفاده کنید کلیک کنید.
 • روی مخاطبین در نوار منو در سمت چپ کلیک کنید.
 • روی دکمه + Audience کلیک کنید.
 • در برگه ویرایش مخاطبان، گزینه مشاهده (recommended) را انتخاب کنید.
 • مخاطبانی را که می خواهید اضافه کنید انتخاب کنید.
 • ذخیره کنید.

از این پس داده‌های جمع‌آوری‌شده شما بر اساس مخاطبانی که انتخاب کرده‌اید تقسیم‌بندی می‌شوند و می‌توانید در برگه مخاطبان به گزارش دسترسی داشته باشید. هنگامی که داده های کافی را جمع آوری کردید، می توانید قیمت پیشنهادی را برای مخاطبان بر اساس عملکرد آنها تنظیم کنید.

جذب مشتری

قبل از استفاده از تعدیل قیمت، مهم است که بدانید کدام تعدیل قیمت را می توانید با استراتژی پیشنهادی که در کمپین خود استفاده می کنید ترکیب کنید. من متوجه شده‌ام که از تعدیل‌های پیشنهادی استفاده می‌کنم و قبل از اینکه بفهمم با استراتژی پیشنهادی که در سطح کمپین تنظیم کرده بودم سازگار نیستند، فکر می‌کنم چرا آنها کار نمی‌کنند. همیشه خوب است که هر روز چیز جدیدی یاد بگیریم. برای اطلاعات بیشتر، ممکن است بخواهید این مقاله جالب را در مورد اینکه کدام تعدیل قیمت را با استراتژی قیمت پیشنهادی خود ترکیب کنید، بخوانید. این شامل جداول مفیدی است که می توانید به آنها نگاه کنید.

3.از مطابقت مشتری (Customer Match) استفاده کنید

در اینجا فقط مزایای اصلی استفاده از مطابقت مشتری را ذکر می کنیم.

 • این یک ابزار موثر برای تبلیغ کنندگان برای افزایش CR در مقایسه با ترافیک جستجو است.
 • از آن برای انتقال مشتریان احتمالی به پایین قیف تبدیل استفاده کنید.
 • از آن استفاده کنید تا مشتریانتان بیشتر از شما خرید کنند.
 • بدون نیاز به نصب برچسب بازاریابی مجدد.
 • برنامه ریزی تبلیغات شخصی سازی شده.

4.از تبلیغات جستجوی واکنشگرا (RSA) به جای تبلیغات متنی گسترده (ETA) استفاده کنید (در ژوئن 2022 غیرفعال می شود)

هنگام برنامه ریزی یا سازماندهی مجدد ساختار برای کمپین های خود، مهم است که در نظر داشته باشید که از کدام قالب های تبلیغاتی استفاده خواهید کرد. اگر دو سال پیش از من می‌پرسیدید، به شما می‌گفتم “با ETA ادامه دهید، آنها بهترین عملکرد را دارند”. با این حال، پس از شروع به درک عمیق تر از عملکرد RSA، نظرم تغییر کرد. گوگل اعلام کرده است که ETA در 30 ژوئن 2022 غیرفعال می شود. شما فقط می توانید ETA های موجود خود را پس از این تاریخ متوقف کرده و راه اندازی کنید، اما آنها را ویرایش نکنید. اما برای نیمه اول سال 2022، هنوز حق انتخاب دارید.

چرا از تبلیغات جستجوی واکنشگرا (RSA) استفاده کنیم؟

 • تبلیغات جستجوی واکنش‌گرا 8 تا 60 درصد بیشتر از ETA برای اکثر حساب‌هایی که مدیریت می‌کردیم، دریافت می‌کردند.
 • تلاش برای دستیابی به قدرت تبلیغاتی بالا برای RSA (بیشتر از حد متوسط) منجر به 74 تا 400 درصد تبدیل بیشتر با 33 تا 37 درصد هزینه به ازای هر خرید (CPA) کمتر شد.
 • اگر RSA ها دارای قدرت تبلیغات کمتر از حد متوسط بودند، تبلیغات کمتر فعال می شدند، حتی اگر ETA ها دارای اولویت بالاتر و KPI بهتر بودند.

5. حساب گوگل ادز خود را از کلمات کلیدی تکراری پاکسازی کنید

یا تا به حال در حساب Google Ads خود جستجو کرده و متوجه شده اید که کلمه کلیدی مشابهی با همان نوع تطابق برای گروه های تبلیغاتی یا کمپین های مختلف استفاده می شود؟ شما در مورد آن چه احساسی داشتید؟ سوال بزرگتر این است که چگونه این اتفاق افتاد؟ فکر می کردم همه چیز را تحت کنترل دارم!

در اینجا چند مورد را ذکر می‌کنیم:

 • ممکن است توصیه های گوگل را با کلمات کلیدی جدید بدون بررسی مجدد کلمات کلیدی اعمال کرده باشید.
 • ممکن است عناصر تکراری داشته باشید که قرار بود اصلاح شوند، اما اینطور نشد.
 • انجام کارهای انبوه با سرعت سریع باعث ایجاد برخی موارد تکراری شد.
 • کلمات کلیدی در گروه‌های تبلیغاتی یا کمپین‌های مختلف گنجانده شده‌اند تا تبلیغات را بیشتر فعال کنند

الان چیکار می کنید؟ من فقط می توانم یک راه حل برای شما توصیه کنم: حذف آن موارد تکراری.

6 ترفند تبلیغ در گوگل برای بهبود کمپین‌ های بر مبنای جستجو

چگونه کلمات کلیدی تکراری را از حساب های تبلیغاتی گوگل خود حذف کنید؟

در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که از هر یک یا برخی از کلمات کلیدی تکراری ترافیک و حتی تبدیل دریافت می‌کنید، بنابراین ممکن است به حفظ آنها فکر کنید. دوباره فکر کن. آیا تا به حال این احساس را داشته اید که علاوه بر رقبای خود با خودتان نیز رقابت می کنید؟

ساده ترین و سریع ترین راه برای حذف موارد تکراری استفاده از Google Editor است. به این صورت است:

 • ابزارها (Tools) را از منوی بالا انتخاب کنید.
 • روی پیدا کردن کلمات کلیدی تکراری (find duplicate words) کلیک کنید.
 • معیارهای خود را برای کلمات کلیدی تکراری مشخص کنید.
 • بر روی دکمه یافتن کلمات کلیدی تکراری کلیک کنید.
 • برای تصمیم گیری در مورد اینکه کدام کلمات کلیدی را متوقف کنید، آمار مربوط به اهداف کمپین خود را دانلود کنید. این ویژگی را می‌توانید در گوشه سمت راست بالای Google Editor در کنار دکمه پست پیدا کنید.

6. امتیاز کیفی تبلیغ در گوگل خود را بهبود بخشید

اگر مدتی به عنوان مدیر PPC/SEM کار کرده اید، احتمالاً در مورد اهمیت بهبود امتیاز کیفیت خود شنیده اید. این فقط کسب نمرات بالا نیست. شما می‌خواهید که این امتیازات روی پیشنهادات شما تأثیر مثبت بگذارد، به این معنی که می‌توانید با هر بودجه معینی ترافیک بیشتری بخرید و هزینه هر تبدیل کاهش می‌یابد. شما نه تنها مدال می گیرید، بلکه برنده جایزه اصلی هستید.

چگونه امتیاز کیفی خود را بهبود بخشید

بیایید ببینیم گوگل در مورد نحوه محاسبه امتیاز کیفی شما چه می گوید:

امتیاز کیفیت بر اساس عملکرد ترکیبی 3 مؤلفه محاسبه می شود:

1. نرخ کلیک مورد انتظار (CTR): احتمال اینکه تبلیغ شما در هنگام نمایش کلیک شود.

2. ارتباط آگهی: تبلیغ شما چقدر با هدف جستجوی کاربر مطابقت دارد.

3. تجربه صفحه فرود: صفحه فرود شما چقدر برای افرادی که روی تبلیغ شما کلیک می کنند مرتبط و مفید است.

6 ترفند تبلیغ در گوگل برای بهبود کمپین‌ های بر مبنای جستجو
6 ترفند تبلیغ در گوگل برای بهبود کمپین‌ های بر مبنای جستجو

اما برای بهبود امتیاز کیفیت کلمات کلیدی خود تمرکز خود را به کجا تغییر دهیم؟ در اینجا سه جنبه وجود دارد که باید هنگام بهینه سازی امتیاز کیفیت (QS) در نظر بگیرید:

 • ابتدا روی کلمات کلیدی با QS ≤ 5 تمرکز کنید.
 • آنها را برچسب (Label) بزنید تا بتوانید عملکرد آنها را پیگیری کنید.
 • بررسی کنید که کلمات کلیدی شما چقدر با تبلیغات و صفحات فرود مطابقت دارند.

ممکن است با یکی از این چهار سناریو برخورد کنید:

1. کلمات کلیدی باعث ایجاد یک تبلیغ عمومی یا نامربوط می شوند

کاری که باید انجام دهید:

اطمینان حاصل کنید که نسخه تبلیغاتی شما حاوی کلمات کلیدی مرتبط است. کافی است کلمه کلیدی را یک بار در سرفصل ها و یک بار در خطوط توضیحات اضافه کنید. نیازی به اغراق نیست اگر از کاراکترهای سمت چپ برای اضافه کردن اطلاعات ارزشمند دیگر در مورد محصول یا خدمات خود استفاده کنید، وضعیت بهتری خواهید داشت.

کلیدواژه هایی را که در یک گروه تبلیغاتی دارید به گروه های تبلیغاتی مختلف تقسیم کنید تا بتوانید یک نسخه تبلیغاتی بهتر برای هر گروه کلمه کلیدی ایجاد کنید.

از درج کلمه کلیدی برای افزودن پویا کلمه کلیدی که باعث ایجاد تبلیغ شما شده است به متن آگهی استفاده کنید. توجه داشته باشید که این عمل به کنترل کامل کلمات کلیدی که در گروه تبلیغات خود اضافه کرده اید نیاز دارد. در غیر این صورت، ممکن است خطاهای گرامری، متنی که به کسب و کار شما مرتبط نیست و غیره ایجاد کند.

2. صفحه فرود به بازدیدکنندگان شما مرتبط نیست

کاری که باید انجام دهید:

هنگام انتخاب صفحه فرود خود، مهم است که کلمات کلیدی و نسخه های تبلیغاتی را که برای تبلیغات خود استفاده می کنید در نظر داشته باشید. اگر بازدیدکننده‌ای در جستجوی «چکمه‌های زمستانی قهوه‌ای» است، متن آگهی شما درباره «چکمه‌های زمستانی قهوه‌ای» است و صفحه فرود شما یک صفحه اصلی، «چکمه‌های زمستانی» یا «چکمه‌های قهوه‌ای» است، تجربه LP مانند آن نخواهد بود. مثبت به عنوان آنچه LP “چکمه های زمستانی قهوه ای” می تواند ارائه دهد. کاربر مستقیماً به محصولی که به آن علاقه دارد می رود.

از پرس و جو برای محصولات یا خدماتی که سایت شما واقعاً ارائه نمی دهد استفاده نکنید. دسترسی بیشتری خواهید داشت، اما بازدیدکنندگان ناامید اگر نتوانند آنچه را که به دنبال آن هستند بیابند، باز خواهند گشت.

3. صفحه فرود با مشکلات فنی مواجه است

کاری که باید انجام دهید:

خطاهایی مانند 404 در صفحه فرود شما می تواند منجر به تجربه بسیار بد و هزینه های بالا شود. از آنها آگاه باشید. وقتی این اتفاق بیفتد، Google Ads از طریق ایمیل و در پلتفرم Google Ads به شما اطلاع می‌دهد.

از ابزارهای Google مانند PageSpeed Insights استفاده کنید تا در مورد عملکرد وب سایت خود بیاموزید و توصیه هایی را دریافت کنید که شما و توسعه دهندگان می توانید برای بهبود امتیاز پیاده سازی کنید.

4. صفحه فرود سازگار با موبایل نیست

کاری که باید انجام دهید:

گوگل مدتی پیش اولویت دادن به کاربران موبایل را آغاز کرد. اگر به KPI های خود نگاه کنید، ممکن است متوجه شده باشید که برداشت ها و کلیک های شما از دسکتاپ به موبایل در سال گذشته تغییر کرده است. همچنان می‌توانید ترافیک ارزان‌تری از طریق تلفن همراه بخرید، و حتی تبدیل‌های ارزان‌تری را تا زمانی که تلفن همراه برای کسب‌وکار شما مرتبط باشد، خریداری کنید. اگر اینطور است، وقت آن است که امتیاز سازگاری با موبایل خود را بهبود بخشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواردی که باید روی آن کار کنید، می‌توانید از تست Mobile-Friendly گوگل استفاده کنید.

کمپین تبلیغات گوگل

در پایان

این ترفندهای Google Ads به شما کمک می‌کنند نتایج بیشتر و عملکرد بهتری داشته باشید. بسیاری از این ترفند ها آسان و سریع اجرا می شوند. بنابراین، چند روز/هفته پس از اجرا می‌توانید تأثیر آن‌ها را در تبلیغات خود مشاهده کنید.

اگر ترفند های دیگری را می شناسید که به شما در بهبود عملکرد کمک کرده است، در رسانه های اجتماعی به جیمکس ادز اطلاع دهید که کدام ترفند دیگری را باید در جعبه ابزار خود برای سال 2022 قرار دهیم. ما دوست داریم در مورد تجربه شما بشنویم.

امیدواریم از این راهنما لذت برده باشید و آماده استفاده از برخی یا همه ترفند ها باشید. اگر برای مدیریت حساب‌های تبلیغ در گوگل خود پیشنهادی دارید یا به مشاوره نیاز دارید، دریغ نکنید و همین الان با ما تماس بگیرید.