تبلیغات شما چه سودی دارد اگر تعداد زیادی بازدید داشته باشد، اما به ندرت کاربر بر روی آن کلیک کند؟ در واقع در دنیای دیجیتال مارکتینگ باید تا تنور داغ است نان را بچسبانید! در غیر این صورت با وجود بسیاری از تکنیک ها و ترفند های افزایش کلیک گوگل، رقبا به سرعت از شما پیشی می گیرند. نرخ بازدید بالا و نرخ کلیک کم به طور مستقیم بر روی فروش و ترافیک موثر است، به همین منظور در ادامه با 10 روش مهم افزایش کلیک گوگل و بهبود CTR آشنا خواهید شد؛ تا علاوه بر بازدیدی خوب، بتوانید کاربران را ترغیب به کلیک کردن کنید.

منظور از نرخ کلیک (CTR) چیست؟

نرخ کلیک (Click-Through Rate یا CTR) به میزان کلیک هایی اشاره دارد که یک آگهی و تبلیغ، لینک یا محتوا به ازای تعداد نمایش های آن در یک صفحه دریافت می کند.

نرخ کلیک یکی از معیارهای اساسی برای اندازه گیری موفقیت و جذابیت یک آگهی یا نتیجه جستجو است. بنابراین بالاتر بودن نرخ کلیک نشان می دهد که محتوا جذاب و مورد توجه کاربران است و آن ها را ترغیب می کند که بر روی لینک کلیک کنند.

چرا افزایش نرخ کلیک اهمیت دارد؟

در هنگامی که عبارتی را در گوگل سرچ می کنید، گوگل به عنوان یک موتور جستجوگر با توجه به عوامل و فاکتورهای سئو، بهترین نتایج را در اختیار کاربر قرار می دهد. حال اگر سایت و محتوا شما فاکتورهای گوگل را رعایت کرده باشد، در صدر نتایج به نمایش در می آید و کاربر نسبت به نیاز و هدف جستجو یا بر روی سایت شما کلیک می کند یا خیر!

حال هرچه ورودی سایت و نرخ کلیک بالاتر باشد، در نتیجه می تواند به بهبود رتبه بندی در موتورهای جستجو، افزایش ترافیک وب سایت، بازگشت سرمایه، توسعه برند و ایجاد فرصت های تبدیل کمک کند.

چگونه کلیک گوگل را افزایش دهیم؟

اگرچه نرخ کلیک بسیار مهم است، اما تعداد زیادی بازدید نیز ارزشمند است و به مرور منجر به توسعه و درآمد از گوگل می شود. اگر به دنبال راهکاری برای افزایش و بالا بردن نرخ کلیک گوگل هستید، هرگز از این 10 تکنیک سئو برای افزایش کلیک گوگل غافل نشوید:

  • بهبود و بهینه سازی سئو (SEO)
  • انتخاب تایتل مناسب و متا دیسکریپشن تاثیر گذار
  • استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و LSI
  • بک لینک و لینک سازی داخلی
  • بررسی رقبا و به روزرسانی محتوا
  • بهبود سرعت و عملکرد سایت
  • فعالیت در شبکه های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ
  • استفاده از ابزارهای تحلیلی
  • رپورتاژ آگهی
  • تبلیغات در گوگل ادز

بهبود کلیک گوگل

1- بهبود و بهینه سازی سئو

اولین گام برای بهبود و افزایش CTR، بهینه سازی و بکارگیری راهکارهای سئو است. سئو (Search Engine Optimization) یک مجموعه اقدامات و تکنیک ها است که با هدف بهبود رتبه و نمایش وب سایت در نتایج جستجوی ارگانیک موتورهای جستجو، انجام می شود. هدف اصلی سئو، افزایش ترافیک طبیعی و کلیک های وب سایت شما است.

در واقع سئو شامل بهینه سازی عوامل داخلی و خارجی وب سایت است. سئو داخلی شامل بهینه سازی محتوا، استفاده از کلمات کلیدی مناسب، بهینه سازی عنوان و توضیحات صفحه، ساختار صفحه و استفاده از تگ های عنوان (Heading tags)  و… می شود. سئو خارجی شامل گرفتن بک لینک (Backlinks) از سایت های دیگر به وب سایت شما، حضور در رسانه های اجتماعی و تاثیر شبکه های اجتماعی بر رتبه سایت می باشد. حال اگر بر سئو و تکنیک های آن مسلط نیستید، خدمات سئو جیمکس بهترین روش برای بالا بردن ورودی سایت و بهبود CTR است.

2- انتخاب تایتل جذاب و متا دیسکریپشن تاثیر گذار

در هنگام سرچ و جستجو، اولین چیزی که توجه کاربران را به خود جلب می کند، عنوان محتوا یا آگهی شما است. در واقع این عنوان می تواند همچون شمشیر دو لبه عمل کند؛ یعنی آنقدر متناسب و قدرتمند با محتوا انتخاب شود که کاربران را به کلیک ترغیب کند یا آن ها را از کلیک منصرف کند.

همچنین Meta description یا توصیف متن چکیده و خلاصه ای از محتوای شماست؛ که اگر پاسخ دهنده نیاز و متناسب با هدف جستجوی کاربر باشد، کلیک را به همراه دارد. برای نوشتن تایتل و متا دیسکریپشن از کلمات کلیدی مرتبط و قدرتمند، عدم استفاده از کلمات تکراری، کال تو اکشن (CTA)، همخوانی توضیحات با محتوا غافل نشوید.

3- کلمات کلیدی و LSI مرتبط

کلمات کلیدی، کلمات یا عباراتی هستند که به محتوای وب سایت شما مرتبط هستند؛ این کلمات توسط مخاطبان جستجو می شوند و به شما کمک می کنند تا در نتایج جستجو ظاهر شوید. برای افزایش کلیک ها، می توانید با استفاده از کلمات کلیدی مناسب و بهینه در محتوای (عنوان، متن اصلی و توضیحات محتوا و…) سایت، رتبه خود را در نتایج جستجوی موتورهای جستجو ارتقا دهید و بیشترین ترافیک ممکن را به وب سایت خود جذب کنید.

اما باید توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی می تواند به جای افزایش کلیک، باعث کاهش کیفیت و قابلیت خواندن محتوا شود. بنابراین، استفاده طبیعی و منطقی از کلمات کلیدی بسیار مهم است.

Latent Semantic Indexing به کلماتی اشاره دارد که با یک مفهوم یا عبارت ارتباط معنایی داشته باشند. در واقع با استفاده از LSI، می توانید کلمات مرتبط و هم معنا را شناسایی کنید و در محتواهای خود استفاده کنید. این کار می تواند به کاربران اطمینان دهد که شما مفاهیم مرتبط را در نظر گرفته اید و محتوای متنوع و کاملی ارائه می دهید.

به عنوان مثال، در یک مقاله در مورد “تبلیغ در یوتیوب“، می توانید از کلمات مرتبط مانند “هزینه تبلیغ در یوتیوب”، “کسب درآمد از یوتیوب” و “انواع تبلیغ در یوتیوب” با توجه به سختی کلمه کلیدی استفاده کنید.

افزایش نرخ CTR

4- بک لینک مناسب و لینک سازی داخلی

بک لینک و لینک  سازی داخلی دو فاکتور مهم در تکنیک سئو برای افزایش کلیک گوگل و همچنین افزایش ترافیک وب سایت هستند. بک لینک به لینک هایی اشاره دارد که از سایت های دیگر به وب سایت شما ارجاع داده می شود. این لینک ها می توانند از سایت ها معتبر و با اعتبار بالا با محتوای مرتبط با حوزه شما دریافت شوند. بک لینک های مناسب و کیفیت بالا مزایایی نظیر افزایش اعتبار و اعتماد، جذب ترافیک هدفمند، بهبود رتبه و ایجاد ارتباطات گسترده را به همراه دارند.

لینک سازی داخلی به ایجاد لینک درون همان وب سایت شما اشاره دارد. لینک سازی داخلی به کاربران کمک می کند به راحتی به صفحات دیگر در وب سایت شما دسترسی پیدا کنند. این بهبود کاربری و دسترسی به محتوا باعث افزایش رضایت کاربران می شود و آن ها را برای برگشت به وب سایت شما تشویق می کند.

البته استفاده از کلمات کلیدی در لینک ها می تواند تاثیر مثبت قابل توجهی در سئو (SEO) و رتبه بندی صفحات شما در نتایج جستجو داشته باشد.

5- بررسی رقبا و آپدیت محتوا

این روزها بازار داغ رقابت در هر کسب وکاری نمایان است. در همین راستا بررسی استراتژی و آنالیز رقبا به دیده شدن در گوگل و پیشی گرفتن از آن ها کمک شایانی می کند.

در مورد آپدیت محتوا نیز، مهم است که منابع خود را به روز نگه دارید و به تحولات کسب و کار و نیازهای مشتریان خود واکنش نشان دهید. بازبینی و به روزرسانی محتوای وب سایت، وبلاگ، رسانه های اجتماعی و سایر کانال های ارتباطی می تواند به شما کمک کند تا محتوای جذاب تری ارائه کنید و بازدیدکنندگان را به خود جذب کنید.

6- افزایش سرعت و عملکرد سایت

تصور سایتی با سرعت لود پایین در زمان ارائه اطلاعات و خدمات واقعا خسته کننده و زجر آور است! به همین خاطر سرعت بارگیری صفحات و سایت بسیار مهم است و تاثیر مستقیمی بر نرخ کلیک و رتبه بندی سایت در گوگل دارد. در واقع بهبود تجربه کاربری یکی از عوامل کلیک است.

بهینه سازی عکس ها، کاهش حجم فایل ها، استفاده از سرورهای قوی و بهینه سازی کدهای جاوااسکریپت و CSS برای بهبود سرعت بارگیری صفحه می تواند نرخ کلیک را افزایش دهد.

7-  ایمیل مارکتینگ و فعالیت در شبکه های اجتماعی

فعالیت در شبکه های اجتماعی نیز یک راهکار موثر برای جذب مخاطبان و افزایش آگاهی درباره کسب وکار یا برند شماست. با استفاده از فعالیت و تبلیغات در شبکه های اجتماعی می توانید محتوای خود را به صورت مستقیم و تعاملی به اشتراک بگذارید و با مخاطبان خود در ارتباط باشید.

حتی در ایمیل مارکتینگ و فعالیت در شبکه های اجتماعی، هدف نهایی ما افزایش کلیک ها و واکنش مخاطبان است. ایمیل مارکتینگ یک روش تبلیغاتی است که با استفاده از ارسال ایمیل های تجاری و هدفمند به گروه هدف خود، بازاریابی انجام می دهید. این روش شما را قادر می سازد با مشتریان و مخاطبانتان در ارتباط باشید، آن ها را مطلع از جدیدترین محصولات، خدمات و اخبار کسب وکارتان نمایید و آن ها را به اقدام و خرید ترغیب کنید.

کلیک گوگل بیشتر

8- استفاده از ابزارهای تحلیلی

راهکاری دیگر برای دیده شدن در گوگل و افزایش کلیک گوگل، استفاده از ابزارهای تحلیلی است. استفاده از ابزارهای تحلیلی نظیر Google Analytics، Google Search Console، تست A/B و… مهم است؛ زیرا شما نیاز دارید تا بفهمید که چگونه و کجا باید بهبودهای لازم را در راهبرد خود برای افزایش و بهبود CTR اعمال کنید.

در واقع ابزارهای تحلیلی به شما اطلاعات مهمی در مورد عملکرد وب سایت، محتوا، کلمات کلیدی و… می دهند تا ایرادات را شناسایی کنید و راهکارهای مناسب را برای هر چه بهتر شدن پیاده سازی کنید.

9- رپورتاژ آگهی در سایت های پر بازدید

رپورتاژ آگهی یک روش موثر برای افزایش کلیک ها، جذب ترافیک وب سایت و معرفی محصول و خدمات شما است. در حقیقت رپورتاژنویسی یک روش ارتباطی است که با درج و انتشار آگهی های شما در وب سایت هایی با نرخ بازدید بالا و سایر منابع آنلاین، امکان ارتباط مستقیم شما با مخاطبان هدف را فراهم می کند. در این ارتباط علاوه بر آگاه سازی کاربر نسبت به خدمات، شما قادر هستید آن ها را به کلیک کردن ترغیب و در نهایت به لید (مشتری) نیز تبدیل کنید. جمع آوری لید بیشتر

10- تبلیغات در گوگل ادز

تبلیغات در گوگل ادز (Google Ads) یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین سیستم های تبلیغات آنلاین است که توسط گوگل ارائه می شود. این سیستم به تبلیغ دهندگان اجازه می دهد تا تبلیغات خود را در نتایج جستجوی و در شبکه تبلیغاتی گوگل که شامل وب سایت ها و برنامه های مختلفی است، نمایش دهند. در واقع شما قادر هستید با نمایش برند و کسب وکار خود در قوی ترین پلتفرم ها و سایت های گوگل، نرخ کلیک گوگل را افزایش دهید. جیمکس بهترین نتیجه و بازخورد را با کمترین هزینه کلیک تبلیغ در گوگل برای شما به ارمغان می آورد. کارشناسان ما به صورت لحظه ای تبلیغات شما را رصد کرده تا بهترین عملکرد را ارائه دهد. پس با خیالی آسوده برای رونق و دیده شدن سایت و در نهایت بهبود کلیک ها، تبلیغات گوگل خود را به جیمکس بسپارید!

در نهایت، بهترین روش بالا بردن نرخ کلیک گوگل کدام است؟

انتخاب بهترین تکنیک برای افزایش کلیک گوگل تنها به یک روش خاص منتهی نمی شود. اما ما در این مقاله از جیمکس به طور کامل روش های دیده شدن در گوگل و بهبود نرخ کلیک را بیان کردیم. در نهایت بهترین ترفند بالا بردن نرخ CTR، ترکیبی اصولی از روش های مذکور است. البته تبلیغات گوگل ادز در کنار تکنیک های سئو برای افزایش کلیک گوگل، روند را سرعت می بخشد.